Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwalna opowieść o tym, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Dzieciństwo, życie rodzinne i wielopłaszczyznowa kariera – to główne tematy wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Do 5 października będzie ją można zobaczyć na placu Teatralnym przed CSK.

Od poniedziałku (18 września) na placu Teatralnym przed CSK można podziwiać wystawę „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Składa się na nią blisko 100 starannie wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych przechowywanych przez Archiwa Państwowe w Polsce.

– Zebrane materiały archiwalne dotyczą Kopernika i jego rodziny, ale też Kopernika jako wielkiego astronoma, który przez kolejne stulecia był w różnorodny sposób upamiętniany. Jego punkt widzenia na rolę Ziemi i jej miejsce we wszechświecie zmienił postrzeganie ówcześnie prezentowanego świata – powiedział Krzysztof Kołodziejczyk, Dyrektor Archiwów Państwowych w Lublinie.

Wystawa opiera się na archiwalnych materiałach upamiętniających życie Kopernika – wydrukach ksiąg, dokumentów i listów z XV i XVI wieku, rycin i fotografii, plakatach, znaczkach pocztowych oraz afiszach i ulotkach. Na ich podstawie będzie można prześledzić dzieciństwo, młodość i karierę słynnego astronoma. Będzie to również okazja do poznania Kopernika nie tylko jako astronoma, ale także medyka, matematyka, prawnika, kartografa, dyplomatę czy stratega wojennego

Warto również pamiętać, że rok 2023 został ustanowiony przez Senat jako rok Mikołaja Kopernika. Ekspozycja realizowana jest w ramach całej sieci Archiwów Państwowych w Polsce pod kierunkiem Archiwum Państwowego w Toruniu we współpracy z Archiwami Państwowymi w Malborku, Olsztynie i Gdańsku. Partnerem wystawy jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Można ją oglądać od 18 września do 5 października 2023 roku, po czym ruszy w dalszą wyprawę po Polsce.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski