W Lublinie powstaje sąd arbitrażowy

  W Lublinie powstaje sąd arbitrażowy

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Ma przyspieszyć i ułatwić rozwiązywanie sporów między firmami. - To dobra alternatywa dla sądów powszechnych - twierdzi ekspert.
  Nad ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pracuje Ministerstwo Gospodarki.

  Nad ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pracuje Ministerstwo Gospodarki. ©archiwum Polska Press Grupy

  Pod koniec marca rada Fundacji Centrum Badań "Prawo i Gospodarka" zadecydowała o powołaniu Lubelskiego Sądu Arbitrażowego. - Chcemy otworzyć sąd jak najszybciej, bo bardzo dużo przedsiębiorców dopytuje nas o możliwość skorzystania z tej metody rozwiązywania sporów prawnych - mówi Damian Bara z Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, którego misją jest wspieranie firm w rozwiązywaniu konfliktów.

  Z szacunków Ministerstwa Gospodarki z 2014 roku wynika, że konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce generują rocznie ok. 40 mld zł kosztów dla przedsiębiorców, a liczba spraw gospodarczych w sądach powszechnych rośnie. Alternatywą dla nich jest arbitraż. Polega on na rozstrzygnięciu konkretnego sporu przez powołanych przez strony arbitrów - z reguły specjalistów z danej dziedziny.

  Sąd państwowy jedynie stwierdza wykonalność wyroku wydanego przez sąd arbitrażowy (polubowny). - W pewnej kategorii sporów, przede wszystkim gospodarczych, to bardzo atrakcyjna alternatywa - przyznaje prof. Andrzej Her-bet, kierownik Katedry Prawa Handlowego KUL.

  Dlaczego? - W ramach postępowania w charakterze arbitrów można powołać osoby, które lepiej znają i rozumieją daną sferę biznesu - tłumaczy prof. Andrzej Herbet.

  Arbitraż prowadzony jest w jednej instancji, według bardziej elastycznych reguł postępowania. Znakomicie ułatwia rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami z różnych państw, przyspiesza je i upraszcza. Oczywiście, trzeba pamiętać, że generuje też koszty, bo strony same finansują takie postępowanie.

  - Już na etapie zawierania umowy między sobą przedsiębiorcy będą mogli dodać zapis, w którym już będzie zawarta klauzula na Lubelski Sąd Arbitrażowy - wyjaśnia Damian Bara z Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji. Zapewnia, że w trakcie postępowań dochowana będzie zasada poufności stron. Spory będą rozstrzygać specjaliści z długoletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Ich lista właśnie powstaje. Trwają też prace organizacyjne nad uruchomieniem sądu, którego rozstrzygnięcia mają być prawnie skuteczne i uznawane na całym świecie.

  Zdaniem Damiana Bary, to kolejny etap rozwoju Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, jednego z sześciu takich ośrodków działających w kraju. - Otwarcie sądu planujemy na pierwszą połowę tego roku - zapowiada.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I część "Ojca chrzestnego".

  Polok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Włoch o dzwięcznym nazwisku Bonasera przychodzi to Vita Corleone, którego żona była chrzestną matką córki Bonasery nota bene właściciela zakładu pogrzebowego z prośbą. Nie widziałem Ciebie tyle...rozwiń całość

  Włoch o dzwięcznym nazwisku Bonasera przychodzi to Vita Corleone, którego żona była chrzestną matką córki Bonasery nota bene właściciela zakładu pogrzebowego z prośbą. Nie widziałem Ciebie tyle lat rzekła Vito. Masz przecież konstytucję, sąd, policję a szukasz sprawiedliwości u gangstera?. Chodziło, że synowie bogatych Yankesów pobili córkę Bonasery ale najgorsze to było to, że sędzia Ich na sprawie uniewinnił a w dodatku śmiali się w oczy ojcu po ogłoszonym wyroku i to przy sędziach. Co ja mogę zrobić dla Ciebie. Zabić nie zabiję drania bo corka żyje. W dalszym toku ksiązkiM. Puzo doszło do ocnego pobicia tego synalka bogatych Yankesów przez ludzi Vita. Czyli i w USA podobnie jak w nasich kurduplowatych "sundach" liczy się finans i układy. Najlepsze to był Vito ze stwierdzeniem: masz konstytucję, sądy , policję ale jak w/w Cię zawiedli to po 20 latach przypomniałeś sobie o mnie i sprawiedliwości szukasz u gangstera.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla Januśka sund znalazł biegłego od kurdupla i oddalił sprawę.

  Pustak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dla niewidomego Pana Gieroby znalezienie biegłego z medycyny było ponad siły . Wśród serdecznych przyjaciół : "psy zająca zjadły" jak mawiała fraszka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Che, che.

  maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Czemu ta nowa,, instytucyja" ma służyć i ile set ludzi ma zatrudnić? Strach nawet pomyśleć, kolejna instytucja która będzie zatrudniać synów i córki kolegów i kolegów !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tytuł.

  Podpis. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A wezwania będzie nosił tzw. InPost??? Jaja jak berety.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwolnienia lekarskie będą honorowane?

  Jeremi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  bo to zasadnicza sprawa dla szybkości postępowania....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z biurokratami

  Jurek jurecki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A może by tak jakas fabryczke co? Darmozjadow mamy dosyć!!!!! Trzeba nam chleba a nie igrzysk ...... .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andrzej Herbet nie jest profesorem tylko doktorem habilitowanym

  widł0(y) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tytuł naukowy profesora posiada Andrzej Kidyba z UMCS

  Zdjęcie autora komentarza
  Pewnie i tak to nie wyjdzie

  Szeptun Puntur

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niezawisłe i niezależne sądownictwo nie da sobie odebrać źródła dochodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ława Przysięgłych podejmujących decyzję - Sędziom już dziękjemy i zapraszamy do cel więziennych!

  dandi_london (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  sądy w Polsce to LIPA i PORAŻKA (zagnojone sowieckimi aparatczykami po wierzchołki sądowych budynków - ostatnio remontowanych za pieniądze podatnika - i bez zgody podatnika - dla tych przestępców...rozwiń całość

  sądy w Polsce to LIPA i PORAŻKA (zagnojone sowieckimi aparatczykami po wierzchołki sądowych budynków - ostatnio remontowanych za pieniądze podatnika - i bez zgody podatnika - dla tych przestępców w togach!) Żeby najszybciej UZDROWIĆ sądy należy wprowadzić Ławę Przysięgłych i ograniczyć decyzje sędziów do ogłoszenia wyroku TYLKO!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo