18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz nową siedzibę architektów Politechniki Lubelskiej (ZDJĘCIA)

IL
Zobacz nową siedzibę architektów Politechniki Lubelskiej
Zobacz nową siedzibę architektów Politechniki Lubelskiej Jacek Babicz
Ponad 6 tys. mkw powierzchni, przeszklony dach i sześć kondygnacji. A w środku podziemny parking na 36 samochodów, 14 sal dydaktycznych, laboratorium multimedialne, biblioteka i pokoje hotelowe. Nowoczesny gmach Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury jest już praktycznie gotowy. Inwestycja warta ponad 34 mln zł jest dziełem Politechniki Lubelskiej.

Dzięki przeprowadzonym pracom, dobudowano i rozbudowano istniejącą siedzibę Wydziału Budownictwa i Architektury na ul. Nadbystrzyckiej 40.

- Uzyskaliśmy już pozwolenie na użytkowanie obiektu. Teraz jesteśmy na etapie odbioru budynku od głównego wykonawcy, firmy Budimex. Już na początku przyszłego roku ruszy wyposażanie centrum w sprzęt elektroniczny i meble - wyjaśnia Wiesław Sikora, pełnomocnik rektora ds. projektu.

Obiekt robi imponujące wrażenie. Przeszklone sale dydaktyczne, wewnętrzne pasy zieleni, piktogramy na drzwiach i edukacyjne stropy. Każdy detal został starannie przemyślany i zaprojektowany przez pracowników uczelni, architektów Jana Wrany i Bartłomieja Kwiatkowskiego.

- Na parterze znajdą się m.in. centrum multimedialne, dziekanat oraz pracownia rzeźby. Pierwsze dwie kondygnacje należą do studentów, ponieważ to na tych poziomach znajduje się większość sal dydaktycznych - mówi Jan Wrana.

Na III p. znajdziemy jedyną w budynku, nowoczesną salę do telekonferencji. To również miejsce siedzib poszczególnych katedr i punkt, który żacy będą odwiedzać w trakcie sesji egzaminacyjnych.

Goście, którzy odwiedzą politechnikę przy okazji konferencji naukowych i sympozjów, będą mieli do swojej dyspozycji pięć pokoi hotelowych z balkonami na IV p. Ten poziom mieści również przestronną salę wykładową na 196 osób z ergonomicznymi siedzeniami. Idąc w górę auli możemy wejść na ostatnią kondygnację. Znajdują się na niej sala rysunkowa oraz pokoje konferencyjne.

Jak podkreśla Jan Wrana, oprócz funkcjonalności, architekci postawili również na wygląd budynku. Gmach centrum ma bowiem inspirować żaków i być przykładem dobrze zrealizowanego projektu. Formę rzeźby przestrzennej uzyskano dzięki wprowadzeniu skośnej ściany wychodzącej z linii rysunku elewacji, łącząc w ten sposób obydwie bryły: starego i nowego budynku. Skośna ściana razem z trzema, kubicznymi elementami, wspiera dodatkowo nadwieszoną aulę dla widzów wraz z foyer.

Co jeszcze znajdzie się w budynku?

Poziom -1: Parking na 36 miejsc.
Parter: Tutaj znajdziemy centrum multimedialne, dziekanat oraz pracownię rzeźby i malarstwa. Na jednej ze ścian zawieszonych zostanie dziewięć telebimów. Pozostałe ściany będą zdobiły prace i projekty studentów. Budynek został tak zaprojektowany, że wchodząc głównym wejściem gdy skręcimy w prawo wejdziemy na kierunek Budownictwo a w lewo na kierunek Architektura i Urbanistyka. Dodatkowo na kilku poziomach znajdują się aneksy na szafki dla studentów.
Piętro I: Sale dydaktyczne wyposażone zostały w oryginalne stropy edukacyjne. Są otwarte i studenci widzą wszystkie instalacje. Dzięki temu poznają jaką przestrzeń trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu i co ma się znaleźć pomiędzy podwieszanym sufitem a kondygnacją. I i II kondygnacja to głównie sale dydaktyczne i wykładowe. Północno-wschodnie i południowe elewacje zaopatrzone zostały w ruchome rolety (wszystkie okna otwierają się poziomo). Wygląd łazienek, to również zasługa żaków. To oni zaprojektowali w nich posadzki i umywalki.
Piętro III: To miejsce katedr. Poszczególne sale zdobione są piktogramami przedstawiającymi ludzkie sylwetki w różnych pozycjach. Mają one pobudzać wyobraźnię studentów w trakcie projektowania i wymiarowania postaci. Na tym piętrze znajduje się również sala do telekonferencji. Wszystkie pokoje mają zmatowione szyby tak, by stworzyć intymność pracy.
Piętro IV: Na tym piętrze mieści się sala komputerowa i pięć pokoi hotelowych dla gości. Z pokojowych balkonów roztacza się widok na Stare Miasto. Ten poziom mieści również przestronną salę wykładową na 196 osób z ergonomicznymi siedzeniami. Idąc w górę auli możemy wejść na ostatnią kondygnację. Znajdują się na niej sala rysunkowa oraz pokoje konferencyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski