Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polio atakuje na Ukrainie. Wzrasta ryzyko zakażeń

Gabriela Bogaczyk
Szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień dla dzieci
Szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień dla dzieci archiwum
Dwoje dzieci w zachodniej Ukrainie zachorowało na polio. Czy polskie dzieci są zagrożone chorobą Heinego-Medina?

W zeszłym tygodniu potwierdziły się informacje o zakażeniu wirusem polio (który powoduje chorobę Heinego-Medina) u dwójki dzieci na Ukrainie, w wieku 10 miesięcy i 4 lat. - Słyszałam o tych zachorowaniach. To wstrząsające informacje.

Tym bardziej się cieszę, że zdecydowałam się zaszczepić swoją córkę. Inka przyjęła już trzy obowiązkowe dawki. Ostatnią otrzyma w wieku 6 lat - mówi Katarzyna Filipczuk z Chełma, mama 2,5-letniej córki.

Największe ryzyko zakażenia wirusem polio istnieje w pobliżu granicy z Ukrainą, ponieważ chore dzieci pochodzą z regionu Zakarpacia, który graniczy bezpośrednio z Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami.

- Te dwa przypadki zachorowań na Ukrainie są bardzo niepokojące. Ryzyko przeniesienia zakażenia do Polski i naszego regionu jest tym większe, ponieważ w zeszłym roku tylko połowa ukraińskich dzieci została zaszczepiona przeciw polio - mówi Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- -Epidemiologicznej w Lublinie.

Co prawda 99,5 procent 10-latków z Lublina i powiatu lubelskiego przyjęło wszystkie cztery dawki szczepionki przeciwko polio, ale aż 546 rodziców odmawia jakichkolwiek szczepień swoich dzieci. - Liczba dzieci niezaszczepionych gwałtownie wzrasta. Jeszcze niedawno było ich zaledwie 200 w naszym powiecie. To skutki umacniającego się ruchu antyszczepionkowego - wyjaśnia Irmina Nikiel.

Lubelski sanepid ostrzega, że właśnie u tych dzieci istnieje zwiększone ryzyko zakażeń polio. Tak samo jest w przypadku dzieci, które są dopiero w trakcie przyjmowania szczepionek. - Do zakażenia wirusem polio dochodzi na skutek kontaktu z chorą osobą lub skażonymi przedmiotami. Może też dojść do niego drogą pokarmową lub kropelkową - tłumaczy Irmina Nikiel.

Wirus jest śmiertelnie niebezpieczny. W najgroźniejszym stadium powoduje nieodwracalny paraliż lub niedowład kończyn. - Chociaż Europa od kilkunastu lat jest kontynentem wolnym od zakażeń wirusem dzikim polio, to jednak można się spodziewać zakażenia zawleczonego z innych rejonów świata. Dlatego tak ważne są szczepienia - mówi dr Anna Paduch-Klamut, kierownik oddziału dziecięcego w szpitalu przy al. Kraśnickiej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polio atakuje na Ukrainie. Wzrasta ryzyko zakażeń - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski