Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryteria są względne

Michał Oksiński
Lubelski Bank Żywności chce, by pomoc dotarła do jak największej liczby potrzebujących.
Lubelski Bank Żywności chce, by pomoc dotarła do jak największej liczby potrzebujących. Fot. Jacek Babicz
Organizacje pozarządowe mają przyznawać najuboższym produkty żywnościowe według ściśle określonych kryteriów dochodowych. Lubelski Bank Żywności uspokaja, że nic się nie zmienia, a kryteria nie są bezwzględne.

Syn Ewy Satkiewicz jest osobą niepełnosprawną, bierze udział w warsztatach terapii zajęciowej, które w Krężnicy Jarej prowadzi fundacja "Między Nami". - Uczestnicy zajęć sami przyrządzają sobie posiłki. Również w ten sposób przygotowują się do samodzielnej egzystencji. Jednak pojawił się problem z dożywianiem, bo produkty, które dostarcza m.in. Bank Żywności, teraz mają być przyznawane według kryteriów dochodowych - opowiada Ewa Satkiewicz.

Kobieta jest zdezorientowana. W piśmie, które otrzymała, kryteria nie zostały określone. Czy to oznacza, że nie wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli liczyć na posiłek?

Marzena Bochenek, wiceprezes zarządu fundacji i kierownik warsztatów terapii zajęciowej, odmówiła komentarza w tej sprawie.

- Być może dla niektórych osób kryteria dochodowe będą za niskie. Jednak zawsze takie stosowaliśmy. Teraz pojawiła się tylko konkretna wykładnia, według której jest przyznawana pomoc - wyjaśnia Marzena Pieńkosz-Sapieha, prezes lubelskiego Banku Żywności.

Pomoc jest przyznawana w ramach unijnego programu PEAD. Ujednolicone zasady przekazywania żywności określają kryteria dochodowe: 715, 50 zł dla osoby samotnej i 526, 50 zł dla jednego członka rodziny. Zdaniem szefowej Banku Żywności, to uporządkowuje system pomocy. Ma służyć też dotarciu do jak największej grupy osób potrzebujących. - Jeśli dochód jest wyższy, a osoba ma trudną sytuację losową, wtedy pomoc jest przyznawana. Nie trzymamy się kurczowo kryteriów. Zalecamy, aby organizacje, którym przekazujemy produkty, do każdej osoby podchodziły indywidualnie - tłumaczy Marzena Pieńkosz-Sapieha.

Zasady wprowadzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakładają również współpracę ośrodków pomocy społecznej z organizacjami pozarządowymi, które przyznają pomoc żywnościową. - Na ich prośbę potwierdzamy możliwość korzystania danej osoby z pomocy społecznej. Uczestniczymy również przy wydawaniu żywności - informuje Ewa Wawruch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski