MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Azbest do likwidacji. W zamian mają być solary. „Na terenie województwa lubelskiego jest nadal około miliona ton wyrobów z azbestu”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Prawie 104 tysiące ton azbestu z ponad 40 tysięcy miejsc na terenie województwa lubelskiego usunięto w ciągu czterech ostatnich lat.

W 2017 roku województwo lubelskie znajdowało się w czołówce regionów z wysokim wskaźnikiem wyrobów zawierających azbest, który wynosił 470 kg azbestu na jednego mieszkańca. Największy problem stanowiła emisja rakotwórczych włókien azbestu. Jak wskazują eksperci objawy azbestozy mogą wystąpić po 10-20 latach, a objawy nowotworów wywołanych azbestem - nawet po 40 latach.

I dlatego jeszcze poprzednie władze regionu postanowiły zintensyfikować działania na rzecz wyeliminowania azbestu ze środowiska. – Początkowo planowano zutylizować 40 tysięcy ton azbestu. Ostatecznie udało się osiągnąć poziom 74 tysięcy ton. Proporcjonalnie do wzrostu liczby usuniętych ton eternitu rosła również wysokość zaangażowanych środków europejskich. W sumie to ponad 45 mln zł – wylicza Janusz Bodziacki, dyrektor departamentu środowiska i zasobów naturalnych w urzędzie marszałkowskim w Lublinie.

Chętnych nie brakowało

Kontynuacją tamtych działań były program „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL na lata 2014-2020. W jego wdrażanie zaangażowały się wszystkie gminy z regionu.

Projekt zakładał pozbycie się ok. 79 tys. ton azbestu. Inicjatywa była kierowana do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, na posesjach których znajdowały się wyroby i odpady zawierające azbest. Gospodarstwa domowe nie ponosiły kosztów związanych z ich demontażem, transportem i utylizacją. Jak się okazało zainteresowanie mieszkańców było większe niż początkowo planowano. I dlatego sześciokrotnie przeprowadzono nabory wniosków, na które wpłynęło w sumie ponad 49 tys. zgłoszeń. Mając na uwadze ogromną popularność projektu i oczekiwania mieszkańców, władze województwa wydłużyły termin realizacji tego projektu do 2022 roku.
Łącznie usunięto prawie 104 tys. ton wyrobów azbestowych w 41 tys. lokalizacji.

Co dalej z azbestem w regionie?

Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o usuwanie niebezpiecznego tworzywa.

– Na terenie województwa lubelskiego jest nadal około miliona ton wyrobów z azbestu – przypomina wicemarszałek województwa Michał Mulawa.

Jak zaznacza, w nowej perspektywie finansowej władze regionu planują realizację kolejnego projektu, który ma też wykorzystywać odnawialne źródła energii. - Najpierw usuwalibyśmy pokrycia dachowe zawierające azbest, a w drugiej kolejności zakładalibyśmy instalacje fotowoltaiczne albo solarne. Chcielibyśmy objąć tym programem ponad 40 tysięcy lokalizacji – zapowiada wicemarszałek Michał Mulawa.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski