Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy jak Szwedzi? Młot na wirusa HPV już wkrótce będzie w pełni refundowany

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
materiały redakcji
Szczepienia przeciw wirusowi HPV już wkrótce będą w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo dobra wiadomość, bo wirus odpowiada za raka szyjki macicy, którego co roku wykrywa się u ok 2,5 tys. Polek, z czego aż 1,6 tys. niestety umiera.

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, w którym nie ma krajowego programu powszechnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV.) Ale to się niedługo zmieni.

- Szczepienia przeciw HPV będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować – powiedział kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z jego zapowiedzi wynika, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV mają rozpocząć się w połowie tego roku i oferowane będą chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat. Wybór tej grupy wiekowej nie jest przypadkowy.

- Główną drogą transmisji wirusa HPV jest droga płciowa, a zatem największy sens ma szczepienie tej grupy wiekowej, która takiej inicjacji jeszcze nie rozpoczęła, tak by w momencie rozpoczęcia miała już wykształconą odporność – mówi dr Marcin Bobiński z Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK nr 1.

W Polsce pełna refundacja szczepionki dopiero przed nami, ale od końca 2021 r. jest możliwość skorzystania ze szczepionki, która jest refundowana w połowie. Poza tym wiele samorządów finansuje programy profilaktyki zakażeń wirusem HPV. Przez 11 lat (2010-2021) program taki był realizowany w Lublinie. W 2022 r. został jednak zawieszony, a jak poinformowała nas Izolda Boguta z biura prasowego ratusza wpływ na taką decyzję miała rządowa regulacja umożliwiająca szczepienie się przeciwko wirusowi HPV z 50 proc. obniżką, a także zapowiedzi całkowitej refundacji tych szczepień w roku 2022.

Z wirusem HPV styka się w ciągu swojego życia większość dorosłych osób.

- Najczęściej takie infekcje są przez organizm zwalczane bez uszczerbku dla zdrowia, ale pojawiają się czynniki powodujące zmiany dysplastyczne na szyjce macicy i prowadzące do rozwoju raka szyjki. Główną rolę pełnią czynniki immunologiczne, ale pełnej odpowiedzi lekarze jeszcze nie znają – wskazuje Marcin Bobiński i zaznacza, że to co jest wiadomo na pewno, to fakt, iż aby wystąpił rak szyjki macicy konieczna jest infekcja wirusowa.

Zapowiedź pełnej refundacji szczepionki przeciwko HPV to ważny, chociaż niejedyny element profilaktyki w tym obszarze.

- Wirusa HPV możemy wykrywać w wymazach z szyjki macicy, jak również poprzez badania cytologiczne, po to by wykryć wczesne zmiany przednowotworowe – wyjaśnia dr Bobiński i apeluje by takie badania wykonywać. - Wprawdzie coraz więcej kobiet stosuje profilaktykę, to jednak ciągle trafiają do nas pacjentki z zaawansowanym nowotworem szyjki macicy, które profilaktyki nigdy nie prowadziły i trafiają do nas już z objawami. Wówczas lekarze mają bardzo ograniczone możliwości pomocy takim kobietom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski