Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień dobry turysto

Mariusz Świetlicki
Archiwum
Polskę odwiedza ponad 16 mln turystów rocznie. Daleko nam jeszcze do Francji, do której przyjeżdża przeszło 100 mln osób rocznie, mimo to turyści stanowią już istotny udział w tworzeniu naszego produktu krajowego. Szacuje się, że wydają oni w naszym kraju ponad 13 mld euro i przyczyniają się do wytworzenia usług i dóbr, których wartość stanowi 6 proc. PKB Polski.

Są kraje na świecie, dla których turystyka stała się głównym źródłem dochodów. Malediwy, Makau, Bahamy, Seszele niemal każdemu kojarzą się z pięknymi plażami, wspaniałą pogodą, infrastrukturą przygotowaną dla turystów i niestety z wysokimi cenami. Nie trzeba jednak szukać tak daleko. Ponad 10 proc. rocznego dochodu z turystki osiągają takie kraje jak Malta, Chorwacja i Czarnogóra, a także Hiszpania, Grecja i Portugalia.

Nigdy w historii ludzie nie podróżowali w takiej skali jak obecnie. Wpłynęły na to trzy zasadnicze czynniki. Pierwszy to wzrost dobrobytu. Coraz więcej ludzi na świecie ma zaspokojone podstawowe potrzeby i szuka dodatkowych wrażeń, które zapewniają podróże. Chcemy samodzielnie zobaczyć, dotknąć, posmakować miejsc, kultur, judzenia, które znamy z książek, zdjęć, czy z telewizji. A że nas stać, to korzystamy.

Drugi czynnik to rewolucyjne zmiany w komunikacji jakie zaszły w XX i na początku XXI w. Głównie w zakresie lotnictwa. Podróż samolotem stała się tania i dostępna prawie dla każdego. Warto sobie uświadomić, że liczba pasażerów korzystających z samolotów przekracza już 4 mld rocznie. 20 lat temu było ich o połowę mniej, a prognozy mówią, że za kolejne 20 lat ta liczba znów się podwoi do przeszło 8 mld pasażerów.

I chyba najważniejszy czynnik skłaniający do podróżowania - światowy pokój i bezpieczeństwo. Mimo tego, że media codziennie donoszą o niepokojach, zamachach lub konfliktach w różnych częściach świata, to tak naprawdę, są to w skali całego globu problemy lokalne. Większość świata jest obecnie stosunkowo spokojna i zachęcająca do odwiedzania, a przybysze są mile witani. Konflikty przestały się po prostu opłacać. Lepiej żyć w pokoju, korzystać z handlu oraz z dochodów z turystki. Wystarczy powiedzieć, że w wojnach, zamachach i morderstwach razem wziętych ginie obecnie na świecie mniej osób niż z powodu samobójstwa…

Wszystko wskazuje na to, że Polska będzie nadal przeżywała silny rozwój turystki i to zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. My jako Lublin i cała Lubelszczyzna mamy w tym zakresie wiele do zaoferowania, ale też wiele do poprawy. Z boomu turystycznego skorzystamy tylko wówczas, gdy mądrze skoordynujemy działania na wszystkich szczeblach władzy państwowej, samorządowej i prywatnej. Ważne, aby zadowolenie turysty odwiedzającego nasze miasto było jedną z naczelnych myśli przy podejmowaniu decyzji o rozwoju Lublina.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski