Edukacja w zakresie transportu zeroemisyjnego przynosi konkretne efekty dla naszego środowiska

Materiał informacyjny FUNDACJA ROZWOJU LUBELSZCZYZNY
Agnieszka Kruk, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
Agnieszka Kruk, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

Pomimo szybkiego rozwoju transportu zeroemisyjnego, świadomość społeczna na ten temat jest wciąż niewielka. Agnieszka Kruk, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wyjaśnia potrzebę wspierania przedsięwzięć służących ograniczaniu i unikaniu emisji liniowej oraz przedstawia aktualne programy wspierające rozwój tematyki z zakresu transportu nisko i zeroemisyjnego.

Transport zeroemisyjny stał się ostatnim czasie istotnym zagadnieniem w obszarze ochrony środowiska jako skuteczne rozwiązanie zmniejszenia emisji spalin. Jak przedstawia się wiedza społeczeństwa w tym temacie?

Transport zeroemisyjny mimo coraz większej świadomości ludzi, nadal nie jest zagadnieniem wystarczająco popularnym. Bardzo ważnym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych i ukierunkowanie społeczeństwa na korzystanie z alternatywnych środków transportu sprzyjających ograniczeniu emisji. Popularyzacja wiedzy ekologicznej dotyczącej transportu nisko i zeroemisyjnego jest szczególnie ważna wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktualna oferta szkolna dotycząca ekologii jest niewystarczająca, w związku z tym wprowadzenie szeregu działań w tym np. szkoleń, interaktywnych warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli środowisk eksperckich niewątpliwie ją wzbogaci. Dlatego wspieranie przedsięwzięć służących ograniczaniu i unikaniu emisji liniowej, w szczególności rozwój transportu zeroemisyjnego stanowi jeden z priorytetów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Cel ten został zdefiniowany również w Strategii działania WFOSiGW w Lublinie na lata 2021-2024.

WFOŚiGW w Lublinie wspiera szereg programów z zakresu edukacji w tym temacie. Do kogo skierowane są te dziania?

Strategia działania WFOŚiGW w Lublinie na lata 2021-2024 zawiera szereg programów wspierających rozwój tematyki z zakresu transportu nisko i zeroemisyjnego. Działania te skierowane są do mieszkańców województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej. Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw prośrodowiskowych mieszkańców województwa lubelskiego ma kluczowe znaczenia do osiągnięcia celów Strategii. Natomiast umiejętna, prowadzona od najmłodszych lat edukacja ekologiczna, jest jednym z najistotniejszych czynników pozytywnie wpływających na aktualny i przyszły stan naszego środowiska.

Jakie programy edukacyjne są aktualnie realizowane w Lublinie i w województwie?

WFOŚiGW w Lublinie realizuje aktualnie przedsięwzięcia z zakresu transportu zeroemisyjnego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Ich celem jest prowadzenie działań promocyjnych i edukacyjnych, podniesienie poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców regionu oraz ukierunkowanie ich na korzystanie z alternatywnych środków transportu sprzyjających ograniczeniu emisji. W ramach tego obszaru realizowane są cztery projekty: Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie pn. „Promocja i edukacja w zakresie transportu zeroemisyjnego w celu ograniczenia emisji liniowej w komunikacji miejskiej w Lublinie”, Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny pn. „Transport zeroemisyjny – kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców województwa lubelskiego”, Roztoczańskiego Parku Narodowego pn. „Wyprawy wielkich odkrywców – transport zeroemisyjny nowatorskim działaniem edukacyjnym w ochronie środowiska” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin pn. „Zielony Samochód”.

Czy na tę chwilę widać już efekty i zmiany w świadomości społecznej dzięki tym działaniom, czy też jest to proces długofalowy?

Zdecydowanie jest to proces długofalowy, natomiast już teraz widać, jak bardzo realizowane działania edukacyjne w wybranym zakresie są potrzebne, aby popularyzacja wiedzy w zakresie transportu zeroemisyjnego przyniosła konkretne efekty w postaci poprawy stanu naszego środowiska.

Już w tym momencie wiele instytucji jednostek budżetowych korzysta z samochodów elektrycznych dzięki dofinansowaniu z zakresu elektromobilności. Dzięki temu instalują także stacje ładownia. Jakie instytucje i w jakim zakresie skorzystały z tej możliwości?

Z dofinansowania w zakresie elektromobilności, w których głównym celem był zakup samochodów elektrycznych oraz stacji szybkiego ładowania skorzystało w latach 2019 - 2023 kilka instytucji jednostek budżetowych, m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie. Łącznie w ciągu tych pięciu lat, dzięki naszemu dofinansowaniu udało się zakupić instytucjom i firmom z województwa lubelskiego 20 samochodów elektrycznych i wybudować 11 stacji ładowania dla tych pojazdów. Udzielona przez nas pomoc na ten cel wyniosła prawie 2,9 mln zł.

Rozmawiał Marcin Jaszak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski