Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Girl Power“na festiwalu All My City: Dziewczyny i sprej

Sylwia Hejno
Film "Girl Power"
Film "Girl Power" Materiały dystrybutora
Jak to jest być kobietą w męskim świecie graffiti? Brain Damage Gallery zaprasza na podróż po piętnastu miastach świata.

Praga, Moskwa, Amsterdam, Kabul.... We wszystkich tych miastach kobiety tworzą graffiti i zmagają się z przekonaniem, że to sztuka nie dla dziewczyn.

Główną bohaterką filmu „Girl Power”, który zobaczymy w piątek jest Sany z Czech, także współreżyserka, która w 2008 roku zapragnęła pokazać zmiany, jakie zachodzą w świecie graffiti. Dokument, w którym poznajemy jej pasję, motywacje, a nawet niczego nieświadomą rodzinę zajął jej siedem lat. Graffiti ją zafascynowało gdy była nastolatką. - Nigdy go nie dzieliłam na chłopaków i dziewczyny, ale sama scena to robiła. Kiedyś chłopcy kradli mi farby i pisali na moich pracach „Wracaj do kuchni“, na szczęście w Czechach to już przeszłość - wyznaje Sany.

„Dziewczyny nie potrafią oddać struktury liter” - to jeden z zarzutów pod adresem writterek. „Czy trzeba mieć penisa, żeby tworzyć graffiti?” - irytuje się Lady Pink nazywana pierwszą damą sztuki ulicy, artystka aktywna od lat 80.

„Girl Power” to opowieść kobietach tworzących graffiti, a także spojrzenie na jego fenomen we współczesnym świecie. Projekcja jest częścią festiwalu All My City, który w tym roku stawia szersze pytanie o to czy dotychczasowa formuła sztuki ulicznej się wyczerpała. I o to czy nie najwyższa pora na przekraczanie pewnych ram. - Zastanawiamy się nad tym jaka jest przyszłość. Wygląda na to, że np. murale są passe, bo zatraciły swoją moc i stały się czystą dekoracją czy narzędziem promocji. Może więc warto stawiać na formy bardziej użytkowe, jak np. metaloplastykę? - mówi Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery.

W programie poza projekcją filmu także dyskusje i jednogodzinna prezentacja zbiorów galerii. - To kilkanaście tysięcy zdjęć i dzieł, które zbieraliśmy od 1998 roku. Zobaczymy prace najważniejszych twórców z Polski i ze świata - dodaje Cezary Hunkiewicz.

PROGRAM:

Piątek, 16.12:
19:00 - dyskusja "Co po streetarcie?"
20:00 - pokaz filmu "Girl Power" (reż.: Sany, Jan Zajíček), Girl Power Movie [sala Kinowa CSK]
22:00 - afterparty w klubie Nadzieja

Sobota, 17.12:
19:00 - wernisaż wystawy kolekcji Brain Damage Gallery* i oficjalne otwarcie czytelni Instytutu Sztuki w Przestrzeni Publicznej
20:00 - dyskusja "Street Art kuratorowany?"
22:00 - afterparty w klubie Nadzieja

Wstęp wolny, na imprezę obowiązuje lista FB. Miejsce: Brain Damage Gallery, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1(wejście od ulicy Marii Curie Skłodowskiej 7, zielony skwer za Filharomonią, parter)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski