Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola CBA w Ecotech-Complex przy ul. Głębokiej w Lublinie. Jest oświadczenie UMCS

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca
CBA po kontroli w Ecotech-Complex UMCS wydało komunikat o popełnionych nieprawidłowościach. Zarzuciło uczelni m.in. niegospodarność, nieużytkowanie drogiego sprzętu, brak odpowiednich laboratoriów oraz wielomilionowe straty. Władze uczelni są zaskoczone komunikatem i wydały w tej kwestii oświadczenie. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.

- Sprawa budowy i realizacji projektu Centrum Ecotech-Complex sięga 2007 roku, zaś przedstawione przez CBA zarzuty dotyczą w głównej mierze lat 2007-2013 i obejmują cztery kadencje rektorskie UMCS – tłumaczy Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Budynek Ecotech-Complex przy ul. Głębokiej został wybudowany z dofinansowania przyznanego uczelni na kwotę ponad 145 mln. Centrum rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2016 roku jako unikatowe miejsce, zaopatrzone w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia multidyscyplinarnych prac badawczo-naukowych.

Przeprowadzona kontrola CBA wykazała jednak szereg nieprawidłowości, zarówno na etapie projektowania i wyposażania ośrodka m.in. w „zbędny”, „nieużywany” sprzęt, brak prawidłowej realizacji celu i wskaźników rezultatu projektu, wg CBA Centrum nie jest budynkiem laboratoryjnym.

- Powierzchnia laboratoryjna stanowi jedynie niewiele ponad 1/3 powierzchni budynku, zamiast planowanych 60 proc. – podaje CBA i wylicza, że 7 pomieszczeń laboratoryjnych już w momencie projektowania nie spełniało określonych kryteriów, specjalistyczna winda jest za wąska, a pomieszczenia do pracy cichej zostały wybudowane jako pokoje hotelowe.
Agenci wskazują, że Centrum w okresie kontrolowanym nie funkcjonowało prawidłowo, nie pozyskiwało funduszy, naukowców, projektów badawczych. Nie otrzymało też żadnego dofinansowania na działalność naukową z wykorzystaniem wysokopolowego rezonansu magnetycznego o wartości 32 mln zł.

Na początku września 2020 r. CBA przesłało wyniki kontroli do NCBiR oraz UMCS, a także przekazało do lubelskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa i poświadczenia nieprawdy przez dwie osoby, w tym dyrektora Ecotech-Complex a także popełnienie przestępstwa niegospodarności.

UMCS nie kryje zaskoczenia. Jak tłumaczy rzeczniczka, uczelnia otrzymała protokół z postępowania przeprowadzonego przez funkcjonariuszy w okresie 24.10.2019 - 10.07.2020 r. i choć wskazano w nim pewne nieprawidłowości związane m.in. z powstaniem Centrum, to kwalifikacja prawna nie wskazywała na złożenie zawiadomienia do prokuratury.

- Protokół pokontrolny CBA jest znany uczelni i został przez nią przyjęty. W odrębnych pismach, w wyczerpującej formie, UMCS odniósł się do sformułowanych w nim uwag – mówi Aneta Adamska i dodaje, że po przedstawieniu protokołu w Centrum wprowadzono szereg działań naprawczych, dążących do zmian wizerunku jednostki. M.in. już na początku września wraz z rozpoczęciem kadencji nowych władz rektorskich wdrążono wiele zmian w funkcjonowaniu ośrodka. Nowym dyrektorem Centrum Ecotech-Complex został prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, a w grudniu zostanie powołana nowa Rada Programowa Centrum.

- Władze UMCS obecnej kadencji zintensyfikowały prace zmierzające do optymalnego wykorzystania aparatury oraz infrastruktury badawczej jednostki – podaje Adamska.

I wymienia m.in. tworzenie centrum biomedycznego (z udziałem UM w Lublinie), rozpoczęcie badań nad praktycznym wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, wystąpienie o finansowanie projektów badawczych m.in. z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, NCN oraz konkursu MSCAIF w partnerstwie z irlandzkim Institute of Technology Carlow, ponadto w ramach ogłoszonego wczoraj konkursu NCN Opus jeden z projektów zgłoszonych z Centrum uzyskał ponad 3,5 mln dofinansowania. W Ecotech-Complex powstaje również Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska, które będzie zrzeszać naukowców z kilkunastu ośrodków akademickich w Polsce.

- Realizowane są także prace nad przygotowaniem wniosku o uzyskanie przez Centrum Ecotech-Complex statusu „Associated partner” w międzynarodowych konsorcjach w ramach programu Erasmus Mundus framework – podaje Adamska i podkreśla, że władze uczelni wdrążyły wiele procedur zmierzających do wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć i wzrostu wykorzystania potencjału ośrodka i są zaskoczone informacją umieszczoną na stronie cba.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski