Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipowa w Lublinie pozostanie zamknięta do końca września. Skąd ten miesięczny poślizg w pracach?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Koniec września - taki termin otwarcia dla ruchu Lipowej podaje obecnie lubelski ratusz. To miesiąc później niż pierwotnie planował. Na liście powodów „poślizgu” są m.in. Covid-19, niewybuchy, nieistniejące na planach sieci podziemne, a nawet wały obronne Lublina.

Gdyby wszystko szło zgodnie z planem to kierowcy szykowaliby się znowu do korzystania z ul. Lipowej na odcinku od Racławickich do Okopowej. Zamknięta w połowie czerwca część drogi miała być otwarta z końcem wakacji. Ale już wiadomo, że nic takiego nie nastąpi.

- Prace drogowe przy całkowitym zamknięciu jezdni będą kontynuowane prawdopodobnie do końca września – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Utrzymanie zamknięcia części Lipowej oznacza też, że dalej nie w pełni będzie dostępne dla kierowców skrzyżowanie Racławickich, Lipowej oraz Krakowskiego Przedmieścia.

Z objazdów dalej będą korzystały autobusy i trolejbusy. Wraz z zamknięciem fragmentu Lipowej trasę zmieniło 20 linii.

- Zmiana harmonogramu prac wynika z kilku okoliczności. Przede wszystkim wykonawca, po zejściu w niższe warstwy jezdni, napotkał wiele kolizji podziemnych, których rozwiązanie było czasochłonne i uniemożliwiało realizację kolejnych etapów zadania drogowego, w wyznaczonych wcześniej ramach czasowych – wskazuje Góźdź. I dodaje: - Dodatkowo, ul. Lipowa skrywa wiele elementów niezidentyfikowanej infrastruktury, prawdopodobnie wojskowej, którą należy omijać poprzez wykonanie dodatkowych alternatywnych wykopów.

Na liście powodów opóźnienia są też m.in. niewybuchy (kilka razy wstrzymywały prace). Znać o sobie dała też epidemia koronawirusa. - W związku z panującą pandemią Covid-19 wykonawca miał trudności z dostępnością materiałów niezbędnych do wykonania uzbrojenia podziemnego w postaci kanalizacji deszczowej – mówi Góźdź.

Drogowcy musieli też wstrzymywać prace aby swoje badania mogli przeprowadzić archeolodzy. Podczas prac na Lipowej odkryto kości ludzkie (prawdopodobnie z XVII wieku) oraz fragmenty dawnych fortyfikacji miasta.

- Odkryto pozostałości liczącego ok. 15 metrów muru ceglanego (szerokość ok. 80 cm.), który wchodził w skład ostatniej, czwartej linii umocnień nowożytnego Lublina – informują służby ochrony zabytków. Te umocnienia pochodzą z końca XVIII wieku.

Od czwartku (27 sierpnia) zmiany wprowadzono na skrzyżowaniu Lipowej z Okopową i Skłodowskiej – Curie. Jakie? Ul. Skłodowskiej – Curie stała się drogą „ślepą”. Zamknięty dla ruchu jest krótki odcinek od strony Lipowej. Objazd wyznaczono ulicami Uniwersytecką i Obrońców Pokoju. Taka organizacja ruchu potrwa do 10 września.

Na ul. Lipowej powstają trzy zbiorniki retencyjne, o łącznej pojemności 500 tys. litrów. Będą one przyjmowały wodę deszczową z Al. Racławickich od ul. Poniatowskiego w stronę ul. Lipowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Przebudowa Al. Racławickich oraz ulic: Lipowej i Poniatowskiego ma potrwać do połowy czerwca 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski