Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy naukowcy z Politechniki wynaleźli maszynę, która stworzy nowy materiał z odpadów

OPRAC.: Anna Chlebus
Fot. K. Krzysiak, PL
Kolejny wynalazek naukowców z lubelskiej politechniki! Tym razem na warsztat wzięli innowacyjną maszynę, która stworzy nowe materiały z odpadów polimerowych pochodzących z recyklingu. Będą one nie tylko elastyczniejsze, ale i wytrzymalsze.

Wynalazek prof. Tomasza Klepki, mgr inż. Filipa Longwica i mgr inż. Łukasza Garbacza z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego PL umożliwia otrzymywanie nowych, oryginalnych kompozycji materiałowych opartych na tworzywach sztucznych, ale zawierających dużą ilość składników pochodzących z odpadów poprodukcyjnych.

Dzięki temu otrzymane produkty mają polepszoną wytrzymałość, a z uwagi na rodzaj dodatku – napełniacza (mineralnego lub rozdrobnionych części roślin) charakteryzują się ciekawymi właściwościami zbliżającymi je do betonu, twardego drewna czy gumy.

- Ta technologia wyprzedza konstrukcje dotychczasowych typowych maszyn przetwórczych o kilka kroków - podkreśla prof. Klepka. - Nasz zespół opracował technologie wytwarzania nowych wyrobów z mieszanek pochodzących z różnych tworzyw polimerowych, które razem rozdrobnione i zmieszane nie są w zasadzie dotychczas zagospodarowane. Do tworzywa dodaje się także odpadowe materiały mineralne, np. piasek kwarcowy, pył budowalny lub rozdrobnione i wysuszone części roślin. Ten proces da drugie życie materiałom poprawiając wskaźniki ekologiczne.

Naukowcy zamierzają zainteresować urządzeniem przemysł i zachęcić do współpracy nad efektywniejszym zagospodarowaniem trudnych odpadów. Jak wymienił mgr inż. Longwic, można wykonać w ten sposób np. kostkę brukową, spowalniacze uliczne, bariery energochłonne i galanterię ogrodowa (np. oparcia ławek).

Podczas wystawy INOVA Croatia 2023 wynalazek otrzymał złoty medal oraz trzy nagrody specjalne: Fundacji Wyrobów Wysoce Innowacyjnych z Arabii Saudyjskiej, Forum Wynalazców Rumunii oraz od naukowców z Norton University Kambodża.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski