Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! Koncerty, spektakle - atrakcje w kulturze dla dorosłych i dzieci

Krzysztof Załuski
Patrycja Markowska
Patrycja Markowska fot. Grzegorz Galasinski
W naszym projekcie Lubelskie na dobre! pokazaliśmy już ofertą turystyczną Lublina i regionu. W kolejnych odcinkach naszego cyklu prezentujemy propozycje kulturalne. W tym tygodniu – o atrakcjach przygotowanych w Lublinie na najbliższe miesiące.

W każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Na każdy z nich zorganizujemy debatę prowadzoną przez dziennikarzy „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronie www.kurierlubelski.pl oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni przez nas goście.
Będziemy rozmawiać także o środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Lubelskie na dobre! Koncerty, spektakle - atrakcje w kulturze dla dorosłych i dzieci

Epidemia koronowirusa daje się we znaki wszystkim. Wiele zaplanowanych imprez nie odbędzie się lub ich formuła będzie ograniczona. Ale są też dobre wieści. Do końca roku wiele się będzie działo w lubelskiej kulturze. Nie zabraknie ciekawych koncertów, spektakli i imprez. Wybraliśmy niektóre z nich:

Będzie się działo…

W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia na terenie Ogrodu Saskiego odbędzie się trzecia edycja Zmysłów Ogrodu Saskiego. Tegoroczna impreza będzie się opierała przede wszystkim na koncertach fortepianowych w plenerze, galerii sztuki i spacerach tematycznych. Początek o godzinie 11.

Również tego dnia warto wybrać się do Muzeum Wsi Lubelskiej. O godz. 11 zaplanowano tam plenerowy spektakl „Kot w butach” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Lubelskie na Dobre! Muzyka, teatr i dobra zabawa, czyli co n...

3 września będziemy świadkami niezwykłego koncertu. To Koncert Wiedeński – Wiedeńska Gala Operowa, który odbędzie się w Kościele Ewangelicko Augsburskim Świętej Trójcy przy ul. Ewangelickiej w Lublinie. Usłyszymy popisowe arie z najsłynniejszych oper i operetek: „Kraina Uśmiechu", „Księżniczka Czardasza", „Baron cygański", „Wesoła Wdówka", „Zemsta nietoperza", jak również hity instrumentalnej muzyki klasycznej m.in. „Nad Pięknym Modrym Dunajem", słynny „Marsz Radeckiego", czy „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta.

Coś dla dzieci

Ciekawą atrakcję dla najmłodszych przygotowało Centrum Spotkania Kultur. W poniedziałki odbywa się rodzinne zwiedzanie CSK: można zajrzeć nie tylko za kulisy sceny, czy garderoby, ale również poczuć się jak prawdziwa gwiazda, stając na scenie.

Poniedziałkowy plan dnia przewiduje także poznanie sekretów Miejskiej Pasieki Artystycznej, która mieście się na dachu CSK. W czwartki z kolei odbywają się warsztaty teatru lalkowego i sztuki cyrkowej. Dla chętnych są również przygotowane wystawy oraz seanse filmowe.

Do końca sierpnia - już po raz piąty - na najmłodszych czekają Objazdowe Zabawy Podwórkowe przygotowane przez Fundację Dwa Ognie z Lublina. Dzielnice Lublina będą odwiedzać animatorzy, którzy poprowadzą tradycyjne zabawy dla dzieci.

Koncerty, spektakle

12 października Centrum Spotkania Kultur zaprasza na wyjątkowy koncert. W sali operowej usłyszymy takie utwory jak „Czerwony jak cegła”, „List do M.”, „Sen o Victorii” wykonane na żywo przez Sebastiana Riedla i zespół Cree. To syn Ryszarda Riedla zabierze nas w sentymentalną podróż do pierwszych lat działalności grupy Dżem.

Dzień później, 13 października – również w CSK – Grand Orkiestra z Odessy zaprezentuje się w dwugodzinnym koncercie muzyki francuskiej „Pod dachami Paryża”.

15 października w kolei Lublin odwiedzi ze swoim repertuarem Kamil Bednarek. Koncert zaplanowano w hali Globus. A 25 października przed lubelską publicznością w CSK wystąpi Patrycja Markowska.

Także w październiku (28) nie lada atrakcja czeka miłośników baletu. Na scenie CSK 40 tancerzy Rosyjskiego Klasycznego Baletu pokaże swój kunszt w Jeziorze Łabędzim. Lublin jest jednym z 20 miast w Polsce, który odwiedzą rosyjscy artyści.

Po dłuższej przerwie wznawia działalność Tetr Muzyczny, który od 18 sierpnia otwiera swoje kasy biletowe. W październiku i listopadzie obejrzymy m.in. musical „Hallo Szpicbródka”, a najmłodsza widownia z pewnością nie będzie się nudzić na spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Wieczór 7 listopada warto zarezerwować na widowisko muzyczne „Piosenka jest dobra na wszystko” – oparte na piosenkach z Kabaretu Starszych Panów.

Wcześniej jednak, bo w ostatni dzień października w Teatrze Muzycznym usłyszymy najbardziej znane utwory legendarnego zespołu Queen w wykonaniu orkiestry symfonicznej - koncert GOLDEN HITS OF QUEEN.

Teatr, filharmonia

Do pracy powrócili również aktorzy Teatru Osterwy, którzy rozpoczęli już próby do nowego spektaklu w reżyserii Igora Gorzkowskiego. To „Psie serce" Michaiła Bułhakowa.

Lublin stawia na turystykę. Magnesem są wydarzenia i niepowt...

Także Filharmonia Lubelska przygotowuje się do nowego sezonu. 4 września odbędzie się koncert symfoniczny w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji „Czas to miłość”.

Dla tych, którzy tęsknią za teatralnym maratonem – mamy dobrą informację. Taką trzygodzinną kompozycję przygotował Teatr Gardzienice. W repertuarze na 21 i 22 sierpnia znalazło się „Oratorium Pytyjskie" oraz „WESELE" - Wyspiański-Malczewski-Konieczny. Przed tym wydarzeniem można zwiedzić wystawę w pałacu, odbyć spacer po Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice", jak również odwiedzić dwa ogrody - magiczny i japoński.

Bębniarze i kabareciarze

W listopadzie do Lublina przyjadą najbardziej znani japońscy bębniarze i pokażą swoje najnowsze show. Zespół YAMATO słynie ze spektakularnych wizualnie widowisk, na których prezentuje sztukę gry na tradycyjnych bębnach taiko.

Również w listopadzie odbędzie się w Lublinie Polska Noc Kabaretowa 2020 - Śmiech w wielkim mieście!
Ze swoim repertuarem pokaże się również Michał Szpak, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia w Polsce o równie nieszablonowym głosie.

19 listopada warto będzie się wybrać do Bazyliki Dominikanów w Lublinie. O godz. 20 trzej włoscy tenorzy i sopranistka przeniosą publiczność w świat najsłynniejszych włoskich melodii. Program wypełnią bowiem znane i uwielbiane przez publiczność arie operowe, pieśni neapolitańskie i pełne emocji melodie włoskiej muzyki filmowej. Nie zabraknie również wykonania „Czterech pór roku" wybitnego włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego.

Fani jazzu muszą się uzbroić w cierpliwość do 15 grudnia. Tego dnia w CSK wystąpi legendarna grupa – Glenn Miller Orchestra. Muzycy zaprezentują utwory ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty. W tym roku zespół celebruje wielki jubileusz 35-lecia pod dyrekcją słynnego Wila Saldena - wspólnie zagrali aż 5000 koncertów!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski