MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna - co nas wyróżnia - cd.

Dr Mariusz Świetlicki
W ubiegłym tygodniu w swoim tekście pisałem o kilku wskaźnikach statystycznych, które plasują nasze województwo na pierwszym lub ostatnim miejscu w Polsce. Wskaźniki te pochodzą z opublikowanego przez GUS "Rocznika statystycznego Rzeczpospolitej Polskiej 2010". Wśród 236 parametrów opisujących 16 polskich województw wybrałem te, które nas wyróżniają. Dziś chciałbym dokończyć rozpoczętą analizę, przedstawiając pozostałe wskaźniki opisujące dziedziny, w których jesteśmy najlepsi lub najgorsi w kraju.

Lubelszczyzna - co nas wyróżnia

Dwa parametry zaskoczyły mnie zdecydowanie pozytywnie. Pierwszy to porady stomatologiczne udzielone w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej na jednego mieszkańca, których wielkość wyniosła w województwie lubelskim 1,2, przy średniej krajowej 0,8. A więc przeciętny mieszkaniec Lubelszczyzny korzystał z usług stomatologicznych częściej niż raz w roku. O zęby potrafimy zadbać. Drugie pozytywne zaskoczenie to udział dróg o nawierzchni ulepszonej wśród łącznej długości dróg publicznych o twardej nawierzchni. Udział ten w naszym województwie wynosi 95 proc., przy średniej krajowej 91,3 proc. Choć długość dróg nie plasuje nas w czołówce krajowej, to te, które posiadamy, prawie w całości mają ulepszoną nawierzchnię.

Do parametrów wyróżniających nasze województwo, ale które trudno jednoznacznie zakwalifikować, należy zaliczyć udział w nakładach inwestycyjnych środków przeznaczanych na budownictwo i udział wartości brutto środków trwałych w budownictwie. Wśród trzech wyróżnionych sektorów gospodarki: przemysł, budownictwo i transport z gospodarką magazynową najwięcej inwestycji jest podejmowanych w przemyśle. Budownictwo jest na trzecim miejscu - środki inwestowane w tym sektorze to 4,5 proc. wszystkich inwestycji w województwie. Średnia dla kraju wynosi 3,7 proc.

Ostatnie trzy parametry, które wyróżniają nas na tle kraju, są zdecydowanie wstydliwe. Otóż mamy najniższy w Polsce udział mieszkań na wsi wyposażonych w wodociąg, łazienkę i ubikację. Tylko 79,6 proc. wiejskich mieszkań ma dostęp do bieżącej wody (w całym kraju 89 proc.), 60,6 proc. wiejskich mieszkań jest wyposażonych w łazienkę (76,1 proc. w kraju) i 58,4 proc. tych mieszkań ma ustęp (74,8 proc. w kraju). Tych wskaźników nie będę komentował...

Wszystkich zainteresowanych dokładniejszym rozpoznaniem pozycji Lubelszczyzny na tle innych województw zachęcam do sięgnięcia po "Rocznik statystyczny...". Mój przegląd jest oczywiście tylko częściowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski