Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe dziecko - wielka odpowiedzialność. Program Maluch+ czekają zmiany

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Dostępność do opieki nad dziećmi do lat trzech w każdej gminie? Tak ma być dzięki zmianom w rządowym programie Maluch+. W regionie odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Program Maluch+

W piątek (1 marca) zamknięto pierwszą turę wniosków, które można było składać w ramach Programu Maluch+. W połowie miesiąca zostanie otwarta kolejna tura ze zmianami, które ministerstwu uda się wypracować we współpracy z samorządowcami.

- Po tych rozmowach wiemy, że program Maluch+ może działać lepiej, dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian. Analizujemy, jakie narzędzie dostosować, jak powinna ta opieka funkcjonować, żeby ten system dobrze działał. I na tym bardzo nam zależy, więc zmieniamy i rozwijamy program Maluch+. Tworzymy nowe instrumenty i wypracowujemy kompleksowe systemy wsparcia dla rodzin - mówiła Aleksandra Gajewska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zmiany mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządów, by zwiększyć dostępność miejsc dla dzieci do lat trzech w województwie lubelskim.

- Robimy to przede wszystkim dla dobra dzieci, ale i dla spokoju ich rodziców, którzy będą podejmowali ważną decyzję o powiększeniu rodziny - dodała Gajewska. I podkreślała, że w Polsce wciąż jest dużo białych plam, czyli gmin, gdzie nie ma dostępu do opieki żłobkowej.

Jakie będą największe zmiany?

Gajewska zaznaczała, że jedną ze zmian będzie zwiększenie dofinansowania na utworzenie jednego miejsca w żłobku - z niecałych 36 tys. do 57 tys. zł.

- Moim ministerialnym marzeniem jest to, żeby każde dziecko, które potrzebuje opieki, taką opiekę znalazło. Niezależnie od tego, jak mało dzieci w gminie się rodzi. Będziemy dostosowywać programy, które będzie ministerstwo kierowało do gmin, a gminy do mieszkańców właśnie do takich potrzeb. W każdej gminie każde dziecko powinno mieć jakościową opiekę – zapowiedziała Gajewska.

Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski podczas spotkania podkreślił, że nie ukrywa, że jeśli chodzi o dostępność do opieki nad dziećmi do lat trzech w naszym województwie, sytuacja jest daleka od oczekiwań.

- W ubiegłym roku 70 proc. gmin było wykluczonych z dostępności do tej opieki. W tym roku planujemy "ofensywę" żłobkową. W urzędzie został wydzielony oddział, który będzie zajmował się wyłącznie obsługą programu Maluch+. Dzisiejsze spotkanie było bardzo budujące, ponieważ pojawiła się liczna grupa samorządowców w tym reprezentanci ok. 40 gmin, które objęte są "białymi plamami". Mamy zamiar z nimi współpracować i na bieżąco będziemy wsłuchiwać się w ich uwagi i sugestie. Mamy przekonanie, że efektywność tego programu się zwiększy - podkreślał Krzysztof Komorski.

Żłobki w Lublinie

Aktualnie w Lublinie działa 9 żłobków publicznych, 71 niepublicznych i trzy kluby żłobkowe, do których uczęszcza 3,5 tys. dzieci do lat trzech.

- Do każdego miejsca w żłobku niepublicznym kierujemy 400 zł. W tym roku na ten cel mamy zarezerwowane 9 mln złotych. Moje wnuki chodzą do prywatnych przedszkoli, wcześniej chodziły do prywatnych żłobków i mogę powiedzieć, że standardy opieki nad dziećmi pomiędzy publicznymi a prywatnymi żłobkami nadzorowanymi przez miasto w sposób istotny się nie różnią - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prezydent zaznaczał też, że liczba miejsc w żłobkach zaspokaja potrzeby mieszkańców.

- Przewidujemy jednak wzrost zainteresowania, w związku z tym rozbudujemy żłobek przy ul. Zelwerowicza. Powstanie tam dodatkowe 185 miejsc dla dzieci - zapowiedział Żuk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski