Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion zwolnień lekarskich za ubiegły rok. COVID-19 nie był główną przyczyną

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
archiwum
Najwięcej covidowych zaświadczeń lekarskich przypadło na październik i listopad. Nie wszyscy zakażeni musieli jednak z nich korzystać. Przedstawiamy dane dotyczące zwolnień lekarskich za zeszły rok.

W całym kraju od marca do grudnia 2020 r. lekarze wystawili ponad 642 tys. zwolnień z tytułu Covid. Z tego powodu spędziliśmy w domu łącznie ponad 5 mln dni. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie lubelskim liczba zwolnień z powodu COVID-19 sięgnęła prawie 31 tysięcy. Najwięcej covidowych zaświadczeń lekarskich przypadło na październik i listopad.

– Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby, które uzyskały pozytywny wynik na obecność wirusa korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Część z nich przechodziła chorobę łagodnie lub bezobjawowo i mogła świadczyć pracę – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Była też grupa zakażonych, którzy nie pracowali i nie korzystali ze zwolnień lekarskich, bo do wypłaty zasiłku chorobowego wystarczyła im izolacja potwierdzona przez sanepid.

Najwięcej zwolnień lekarskich w związku z koronawirusem lekarze wystawili w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Najdłuższą absencję w pracy zakażenie wywołało u ubezpieczonych powyżej 40 roku życia. Jak wynika z danych ZUS, Covid nie był jednak najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich. W 2020 roku lekarze wypisali 22,2 mln zwolnień, nie wliczając w to zaświadczeń na opiekę nad członkami rodziny. To liczba niemal identyczna, jak w 2019 roku. Najwięcej zaświadczeń przypadło na marzec i październik. W samym województwie lubelskim lekarze wystawili ponad 1 milion zwolnień. Chorowaliśmy za to dłużej niż w 2019 roku, bo liczba dni absencji w pracy sięgnęła w kraju ponad 286 mln (o 4,4 proc. więcej niż w 2019 roku).

Najdłużej na zwolnieniach przebywali ubezpieczeni w wieku od 30 do 39 lat. Najdłuższą absencję chorobową w Polsce spowodowały schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, choroby układu oddechowego, urazy i zatrucia, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Lekarze potwierdzają, że 2020 rok pod względem zwolnień chorobowych "uzależniony" był głównie od rozwoju kolejnych fal epidemii. Najwięcej zwolnień lekarskich pojawiło się wraz z początkiem pandemii (luty-marzec).

- Wtedy każda osoba z podejrzeniem Covidu otrzymywała zwolnienie lekarskie "na wszelki wypadek", bo np. miała kaszel i gorączkę. Wzrost liczby zwolnień lekarskich w tym czasie wynikał również z tego, że osoby skierowane na kwarantannę musiały dodatkowo otrzymać jeszcze zwolnienie lekarskie. Dopiero później zmiana przepisów spowodowała, że każda osoba z kwarantanny lub izolacji znajduje się "z automatu" na zwolnieniu lekarskim - wspomina lek. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

I podkreśla, że na początku pandemii wielu ludzi w związku ze strachem czy fobią, wolało nie pojawiać się w pracy. - Dotyczyło to np. urzędników czy sklepowych. Ja w takiej sytuacji zawsze tłumaczyłem, że można wykorzystać na to swój urlop. Takie zjawisko obserwowane było tylko przez moment, bo wielu pracodawców zaproponowało wtedy przejście na home office. Wtedy pracownicy spokojnie mogli pracować, nie wychodząc z domu, co wpłynęło na zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich. Co ciekawe, na jesień nie zauważyliśmy tendencji wzrostowej, jeśli chodzi o infekcje u dzieci. Ze względu na to, że nie uczęszczały do szkół czy przedszkoli, odnotowaliśmy mniej różnych przeziębień - wyjaśnia lek. Zieliński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski