Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Sławomir Skomra
Sko
W tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dużej części jest poświęcony młodzieżowym organizacjom konspiracyjnym. To było 11 tysięcy osób w całej Polsce.

- Po raz kolejny obchodzimy ustanowione w 2011 r. święto - mówił w środę Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego IPN o 1 marca.

To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To właśnie Instytut jest głównym organizatorem obchodów, ale współpracuje z wieloma instytucjami i środowiskami.

- Myślę, że ta formuła się sprawdziła i cieszy się zainteresowaniem. Wydaje mi się, że w przygotowanym przez nas programie każdy znajdzie wydarzenie, w którym zechce wziąć udział - dodał dyrektor.

W tym roku obchody w dużej mierze skupią się jednak na „zapomnianym ogniwie”. Tak nazwano młodzieżowe organizacje konspiracyjne działające w latach 1945-1956.

- Takich organizacji w całym kraju było około tysiąca i działało w nim 11 tysięcy osób. Tworzyli je młodzi ludzie w wieku od 14 lat - tłumaczył dr hab. Jacek Wołoszyn z lubelskiego IPN i wyjaśniał, że nie były to sieciowe organizacje. Z reguły skupiały po 10-15 osób, a teren ich działalności ograniczał się zazwyczaj do jednej szkoły lub miejscowości.

- Na terenie dawnego województwa lubelskiego było 71 organizacji - dodał historyk.

Ich działalność polegała na przygotowaniu się do wybuchu wojny, samokształceniu, dystrybucji ulotek czy niszczeniu „pomników wdzięczności”. Były też np. nieudane próby wykolejenia pociągu relacji Moskwa - Berlin.

Urząd Bezpieczeństwa dosyć szybko likwidował takie organizacje. Ich członkowie byli zatrzymywani. O dokładne dane dziś trudno, ale Wołoszyn ocenia, że w całym kraju na 24 osobach wykonano różnego rodzaju wyroki.

To miało odstraszyć innych młodych ludzi od próby „obalenia ustroju”.

Dr hab. Wołoszyn dodaje, że dziś historia tamtych grup młodzieżowych jest zapomniana.

- Te 11 tysięcy osób zasługuje na pamięć, zwłaszcza wśród ich dzisiejszych rówieśników - mówił i dodał: - Nie zgadzali się na to, co się wokół nich działo, na propagandę sowiecką, niszczenie ważnych dla nich wartości. Chcieli zachować podmiotowość.

Dlatego 1 marca o godzinie 13 przed CSK zostanie otwarta wystawa prezentująca biogramy działaczy młodzieżowych organizacji konspiracyjnych.

4 marca w Zwierzyńcu zostanie odsłonięta tablica poświęcona założonej przez Waldemara Pobudkiewicza Konspiracyjnej Organizacji Skautów.

Wybrane wydarzenia Narodowego Dnia pamięci żołnierzy Wyklętych

28 lutego. Godzina 10 urząd wojewódzki: Spotkanie z fotografem powstania warszawskiego Zbigniewem Grochowskim, połączone z projekcją filmu i wystawą fotografii.

Godz. 17 IPN. Konferencja popularnonaukowa Żołnierze „Niezłomni” - historia i przywracanie pamięci

1 marca. Godz. 9. Złożenie kwiatów przy Mogile - Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954.

Godz. 11. Uroczystości pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” przy kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie.

Godz. 13. Otwarcie wystawy przed Centrum Spotkania Kultur.

4 marca. Godz. 10, IPN. Wykład Rafała Kaliszuka „Prace identyfikacyjne ofiar totalitaryzmów prowadzone w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski