Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona zdrowia w naszym województwie. To oni się tym zajmują

WL
Unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Ochrona zdrowia jest najważniejszą dziedziną warunkującą prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa. Zarówno na poziomie lokalnym jak i centralnym podmioty odpowiedzialne za jej organizację mają za zadanie tak zabezpieczyć system zdrowotny, aby w rezultacie każdy mieszkaniec miał zagwarantowaną dostępność do usług zdrowotnych na jak najwyższym poziomie.

Na szczeblu samorządu województwa taką funkcję pełni Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL, który realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia na poziomie lokalnym, czyli województwa lubelskiego. Departament Zdrowia i Polityki Społecznej ma za zadanie kreowanie takiej polityki zdrowotnej, która będzie się wpisywać w ciągle zmieniającą się rzeczywistość oraz rosnące potrzeby pacjentów.

Samorząd Województwa jako podmiot tworzący dla 18 podmiotów leczniczych w regionie, w tym szpitali wojewódzkich, stacji ratownictwa medycznego oraz innych podmiotów leczniczych, w ramach sprawowanego nad nimi nadzoru stale realizuje zadanie związane z ich utrzymaniem, modernizacją oraz rozwojem. Przykładem zadań, które w ostatnim okresie zaangażowany był bezpośrednio Samorząd Województwa Lubelskiego to między innymi ukończenie wieloletniej inwestycji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli w Lublinie, otworzenie Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego dla osób psychicznie chorych w Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie oraz otworzenie w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu Oddziału Kardiochirurgii wraz z poradnią specjalistyczną.

Ponadto, zgodnie z treścią ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do zadań własnych w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez samorząd województwa należy: opracowywanie, realizacja oraz ocena efektów programów polityki zdrowotnej. Wychodząc z założenia, że programy w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zwłaszcza tzw. społecznych, są narzędziem, które w istotny sposób wpływa na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców Lubelszczyzny, Samorząd Województwa Lubelskiego finansuje programy profilaktyczne, dotyczące m.in.:

· profilaktyki zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom, gdzie grupą docelową są dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 5 roku życia a także osoby dorosłe po 65 roku życia;

· zapobiegania chorobom kręgosłupa oraz fizjoprofilaktyki dotyczącej ergonomii pracy;

· profilaktyki raka skóry.

Niniejsze programy są kontynuacją działań podjętych w poprzednich latach. Realizacja wyżej wymienionych programów wpisuje się w istotny sposób w promocję zdrowia prowadzoną na terenie województwa lubelskiego. Wszelkie działania podejmowane w ramach programów uznawane są za zasadne i celowe zarówno przez realizatorów jak i samych uczestników. Pozwalają wzbogacić wiedzę oraz zwiększyć motywację ich uczestników do prowadzenia prozdrowotnego stylu życia

Podejmowanie działań zdrowotnych o charakterze edukacyjnym, promocyjnym i profilaktycznym to najlepsza inwestycja, której celem jej jest zachowanie dobrej jakości

zdrowia lokalnej społeczności przez możliwie najdłuższy okres czasu. Z finansowego punktu nakłady na profilaktykę i promocję zdrowia są bardziej efektywne niż koszty związane z leczeniem, przynosząc tym samym wymierne efekty zdrowotne. Także w dobie pandemii profilaktyka nie powinna schodzić na dalszy plan. Szczepienie ochronne np. przeciw pneumokokom mogą przyczynić się do lżejszego przebiegu SARS-CoV-2 oraz przyspieszyć rekonwalescencję.

Zaangażowanie Samorządu Województwa Lubelskiego związane z obecną sytuacją epidemiczną jest bezprecedensowe oraz niespotykane w tym wymiarze od początku reformy administracyjnej w Polsce w 1999 roku. W związku z tym Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL podejmuje wzmożone działania prewencyjne i pomocowe w ramach posiadanych kompetencji i przy współpracy ze wszystkimi podmiotami różnych szczebli celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.

Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL czynnie angażuje się w organizację pomocy dla szpitali województwa lubelskiego. Ze środków pochodzących z budżetu województwa zakupiono środki ochrony indywidualnej takie jak: maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuchy i kombinezony oraz środki dezynfekcyjne do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zakupione środki przekazano jednostkom ochrony zdrowia podległym samorządowi województwa.

Ponadto w ramach darowizn z zaprzyjaźnionych chińskich prowincji Henan i Hunan Samorząd Województwa Lubelskiego otrzymał środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek oraz kombinezonów ochronnych. Na walkę z pandemią COVID-19 wykorzystano także środki pochodzące z Unii Europejskiej. Środki te przeznaczone były na zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (w tym respiratorów), środków ochrony osobistej oraz środków dezynfekcji na rzecz podmiotów leczniczych całego województwa, w tym także szpitali klinicznych oraz powiatowych. Łączna kwota na przeciwdziałanie pandemii COVID -19 wynosiła ponad 133 mln zł.

Aktualnie w Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej trwają prace mające na celu pozyskanie środków finansowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na rzecz rozwoju diagnostyki genetycznej w kierunku SARS-CoV-2 w 6 szpitalach wojewódzkich naszego regionu.

Mając na względzie aktualną sytuację związaną z pandemią COVID-19 Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL na bieżąco monitoruje sytuację jednostek ochrony zdrowia podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego oraz zapewnia wsparcie jednostkom w zakresie zwiększenia ilości łóżek z dla osób podejrzeniem lub potwierdzonym SARS-CoV-2, zgodnie z aktualnymi potrzebami w danym okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski