MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć osób zaraziło się gronkowcem w czasie operacji zaćmy w szpitalu przy Kraśnickiej

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiał ilustracyjny
Po operacji zaćmy w szpitalu przy Kraśnickiej doszło do zakażenia gronkowcem. Pięć osób trafiło z powikłaniami do kliniki przy ul. Chmielnej. Sanepid czeka na wyniki badań, które potwierdzą jaki był to szczep bakterii.

- Tego dnia operowanych na zaćmę było dziewięciu pacjentów. U pięciu z nich wystąpiły powikłania w postaci zakażenia gronkowcem. Te osoby zostały skierowane do kliniki przy ul. Chmielnej. Zabiegi zaćmy wykonujemy od początku tego roku i nigdy nic podobnego nie miało miejsca. Aktualnie wdrażamy procedury, które mają za zadanie sprawdzić w jaki sposób doszło do zakażenia, dlatego też do końca tego roku ta sala operacyjna jest wyłączona z użytkowania i nie odbędą się na niej zabiegi zaćmy - wyjaśnia Andrzej Ciołko, rzecznik szpitala przy Kraśnickiej.

Sanepid w Lublinie potwierdza, że trwa kontrola w szpitalu. - Jeszcze jest niezakończona. Badania mają za zadanie określić jaki jest to szczep gronkowca, czy np. złocisty, czy skórny - tłumaczy Bożena Kess, dyrektor powiatowej stacji sanepidu.

Klinika Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego SPSK1 potwierdza, że w ubiegłym tygodniu trafiło do niej pięć osób z objawami infekcji wewnątrzgałkowej po operacji zaćmy w innym szpitalu. - Wszyscy pacjenci natychmiast zostali zoperowani, obecnie kontynuowane jest leczenie zachowawcze. Pierwsza wizyta kontrolna pozwala ostrożnie mówić o pozytywnym wyniku leczenia w przypadku wszystkich pacjentów z tej grupy - tłumaczy dr hab. Anna Święch, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego SPSK1.

Nie wszystkie szpitale, w których wykonywane są operacje usunięcia zaćmy, są przygotowane na leczenie potencjalnych powikłań, stąd konieczne było zaopatrzenie tych pacjentów w szpitalu klinicznym.

W opinii profesora Tomasza Żarnowskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki, taka seria powikłań zdarza się rzadko, raz na kilka lat. - Najczęściej jest spowodowana zjadliwym szczepem bakterii. Na razie nie wiadomo, co było źródłem bakterii. Przyczyn może być wiele. Trzeba to koniecznie wyjaśnić, żeby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Konieczne są wyniki badań m.in. sanepidu - stwierdza prof. Żarnowski.

Gronkowiec odpowiada za mnóstwo przypadków zakażeń i zatruć u ludzi. Jest przyczyną czyraków, ropni i bakteryjnego zapalenia spojówek. Gronkowiec złocisty jest najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówek.  Najbardziej charakterystycznym objawem jest wydzielina ropna, która powoduje sklejenie brzegów powiek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski