Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Litewski prześwietli georadar (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Chodzi o wskazanie lokalizacji reliktów zabytkowych murów, które będziemy potem oglądać przez przeszklone tzw. okna czasu

Georadar bada to, co jest pod ziemią, jeśli z jakiegoś powodu nie można zrobić wykopów. Urządzenie „przeskanuje” cały plac Litewski w poszukiwaniu ukrytych w ziemi reliktów murów. Chodzi m.in. o pozostałości dawnego kościoła Bonifratrów.

Na tej podstawie, ale też wyników badań archeologicznych i analizy dokumentacji historycznej, zostaną wskazane miejsca dla przeszklonych tzw. okien czasu, przez które będzie widać historyczne pozostałości zabudowań.

- Chcemy wybrać miejsca, gdzie fragment muru jest najbardziej czytelny - mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Ostatecznie powstanie rodzaj ścieżki edukacyjnej, pokazującej relikty z różnych epok historii placu Litewskiego.

Znajdą się na niej m.in. relikty soboru prawosławnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Już dziś wiadomo, że nie zostaną odsłonięte pozostałości reliktów cerkiewnej wieży, mimo że najlepiej się zachowały.

Na przeszkodzie stoi ich lokalizacja, bo w tym miejscu planowany jest pomost dzielący dwie części nowej fontanny. Okno czasu zawierające relikty cerkwi będzie prawdopodobnie bliżej hotelu Europa.

- Musi być wykonane w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia korzeni rosnących tam drzew - podkreśla Hubert Mącik.

Na placu Litewskim równolegle z robotnikami prowadzącymi remont pracują archeolodzy. Obecnie wciąż badają teren, na którym powstanie fontanna. Cały czas odkrywane są pochówki związane z cmentarzem, który przez około 150 lat istniał przy kościele oo. Bonifratrów.

Na tym nie koniec. Po zdjęciu asfaltu z Krakowskiego Przedmieścia, odsłoniły się kocie łby, którymi kiedyś wybrukowana była ta ulica.

Remont placu Litewskiego to także wycinki drzew. Na terenie inwestycji było ich w sumie 195, z czego 60 zostało wyznaczonych do usunięcia.

- 39 z 60 drzew zostało już wyciętych. Na kilku drzewach gniazdują ptaki, decyzja co do pozostałych jest rozważana. Być może nie będzie konieczności wycinki i uda się zachować drzewa bez kolizji z prowadzonymi pracami - mówi Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski