Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po biurowcu została wielka dziura. Akademik jeszcze w blokach startowych. Zobacz zmiany przy al. Spółdzielczości Pracy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
We wrześniu może ruszyć kolejna inwestycja na terenie Galerii Olimp. Nie będzie to jednak nowa hala sprzedaży. Powstanie akademik. Na 13 nadziemnych kondygnacjach zaplanowano ma 370 pokoi o podwyższonym standardzie.

Po dawnym biurowcu Transhurtu przy al. Spółdzielczości została tylko dziura w ziemi. Gmach (stał tuż obok restauracji McDonald’s) zniknął aby ustąpić miejsca pod budowę …akademika. To nowy kierunek inwestowania na terenie gdzie znajduje się Galeria Olimp.

Rozbiórka zakończyła się „zgodnie z planem”. Transhurt liczył, że od razu ruszy z budową akademika. Ale przedłużyły się procedury związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń.

- Została sprawdzona dokumentacja budowlana, w wyniku jej analizy stwierdzono zastrzeżenia. Tym samym wezwano inwestora do uzupełnienia braków – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

- Chodzi np. o badania hałasu, uniknięcie kolizji z sieciami MPWiK – wylicza Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu, który jest właścicielem Galerii Olimp. I dodaje: - Na dokończenie procedur administracyjnych dajemy sobie czas najpóźniej do połowy września.

Pierwotnie Transhurt planował rozpoczęcie budowy w połowie sierpnia. – Trwa jeszcze przetarg na wyłonienie wykonawcy prac. Myślę, że sfinalizujemy go w ciągu dwóch, trzech tygodni – informuje Dębiec.

W miejscu rozebranego biurowca stanie akademik z pokojami o podwyższonym standardzie. Budynek będzie miał 40 metrów wysokości czyli 13 kondygnacji nadziemnych i dwie kondygnacje podziemne, gdzie zlokalizowane zostaną garaże.
Aby budowa akademika o takiej wysokości była możliwa trzeba było zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Radni miejscy powiedzieli „tak” uchwale w tej sprawie we wrześniu 2019 r.

- Dopuszczone rodzaje usług to: administracja, handel, gastronomia, funkcje hotelowo-turystyczne, nauki, szkolnictwa wyższego, kultury, motoryzacji, oświaty, ochrony zdrowia – wyliczała na sesji rodzaje zabudowy Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM Lublin.

Spółka Transhurt, która jest właścicielem terenu brała pod uwagę dwa rodzaje zabudowy. Chodziło o hotel lub akademik. Ostatecznie szala przechyliła się na korzyść akademika.
– Powstanie 370 miniapartamentów studenckich gotowych do natychmiastowego zamieszkania. Każdy będzie miał aneks kuchenny i łazienkę, zostanie w pełni wyposażony m.in. będą w nim już meble. Będą to pomieszczenia o podwyższonym standardzie: jedno i dwupokojowe. W akademiku będą oferowane trzy standardy pokoi – mówi Dębiec.
Pomieszczenia dla studentów będą miały od 22 do 44 metrów kwadratowych powierzchni.
Budowa akademika – będzie takiej wysokości jak np. biurowiec na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej przy al. Kraśnickiej – potrwa dwa lata. - Inwestycja zostanie ukończona przed rozpoczęciem roku akademickiego 2022/2023 – zapowiada Dębiec.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski