Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu patentowym

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Politechnika Lubelska znowu wiedzie prym w patentach. Urząd Patentowy RP podsumował aktywność europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i ochrony wynalazków i lubelska uczelnia zajęła 2 miejsce wśród podmiotów w całym kraju. Jej patent na patenty doceniły również tegoroczne Perspektywy 2020, bo i tam Politechnika Lubelska wskoczyła na podium, zajmując tym razem 1 miejsce.

Pracownicy Politechniki Lubelskiej otrzymali 118 pozytywnych decyzji o udzieleniu patentu i uplasowali się na drugim miejscu. Na pierwszym znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który prześcignął Politechnikę Lubelską tylko o 3 patenty. To wielki sukces lubelskich naukowców.

Najwięcej, bo 75 przyznanych patentów otrzymali pracownicy Wydziału Mechanicznego, na Wydziale Elektroniki i Informatyki wywalczono 19 rozwiązań patentowych, z kolei kilka mniej, bo 16 na Wydziale Inżynierii Środowiska.

- Politechnika Lubelska od kilku lat utrzymuje się w czołówce. Zgłaszamy bardzo dużo patentów, w 70 proc. jest to Wydział Mechaniczny i rozwiązania ściśle mechaniczne. Współpracujemy również z innymi lubelskimi uczelniami np. z Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym czy z UMCS. Do takich wspólnie zgłoszonych patentów należą m.in. urządzenia i sposoby do określania warstwy wierzchniej za pomocą detektora promieniowania anihilacyjnego – mówi Maciej Nowicki, rzecznik patentowy Politechniki Lubelskiej i dodaje, że uczelnia współpracowała również z Akademią Górniczo-Hutniczą i Uniwersytetem Warszawskim w ramach dwóch wynalazków dotyczących powierzchni asfaltowych.

- Patenty udzielone są na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania bez względu na dziedzinę techniki. Ta nowość musi być oczywiście nowością absolutną na całym świecie i żadne z rozwiązań nie mogą być na tyle zbliżone, żeby podważyć ten poziom wynalazczy czyli naprowadzić innego twórcę do uzyskania tego samego efektu – tłumaczy Nowicki.

Na Politechnice Lubelskiej zostały opatentowane mi.n urządzenia do plazmowania roślin; do ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza; urządzenie i sposób wspomagania treningu, głównie wioślarskiego i kajakarskiego; przetwornik dźwięku; urządzenia do filtrowania i odzysku ciepła ze spalin odprowadzanych kominem oraz narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul.

- Mamy też patenty np. z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, których współtwórcami byli studenci i doktoranci, laureaci konkursu „student wynalazca”. Do tego typu patentów należy m.in transformator z magazynem bezwładnościowym i sposób jego sterowania – dodaje Nowicki.

Z kolei do wynalazków opatentowanych i wyprodukowanych należą m.in. urządzenia do obróbki plastycznej metali.
Oprócz tego Politechnika Lubelska udzieliła licencji na jedno rozwiązanie na walcarkę skośną. Twórcą tego patentu jest grupa naukowców z Wydziału Mechanicznego PL, do której należy m.in. nowy rektor uczelni prof. Zbigniew Pater.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski