Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet 2020

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Materiały organizatorek
W środę rozpoczęło się długo oczekiwane święto kina kobiet. To już piąta edycja lubelskiej imprezy w feministycznym, kobiecym i dziewczyńskim klimacie. Zobaczymy najlepsze obrazy, tworzone przez kobiety z całego świata. I jak co roku nie zabraknie różnorodności, refleksji i wzruszeń filmowych, spotkań z ciekawymi gościniami, choć tym razem nie w Centrum Kultury w Lublinie, a w formule online - w wirtualnych salach na platformie outfilm.pl. Festiwal potrwa do niedzieli.

Kobieta, którą znamy w mediach jest idealna. Ma smukłą sylwetkę niczym butelka piwa Perła, długie nogi, śnieżnobiały uśmiech, uwodzicielskie spojrzenie, które namówi każdego na zakup nowego szamponu, proszku do prania, a nawet blachodachówki. „Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet” staje w konfrontacji z tym stereotypem. Nie definiuje kobiecości, ale ją pokazuje.

-„Demakijaż” zmywa sztuczne obrazy, które widzimy w prasie, reklamach, serialach i filmach. Co z kobietami, które żyją w innych częściach świata, mają różne doświadczenia, światopoglądy czy wyznania? Będzie świetnie zobaczyć tę różnorodność w kinie – zachęcają organizatorki. Hasłem tegorocznego Demakijażu jest ciało.

- Ciało kobiety jest ciągle w centrum zainteresowania - seksualizowane, uprzedmiotowiane, umieszczane w kanonie lub poza nim. Chcemy przyjrzeć się ciału od innej strony - różnorodności, wolności, ale i tajemnicy, która wymyka się komercjalnym jego ujęciom – zapowiada Jola Prochowicz, jedna z organizatorek Demakijażu.

Filmy zostały podzielone na trzy bloki: program główny (długie metraże), „Let's Start The Revolution" (krótkie metraże) i tegoroczna nowość: 2 krótkometrażowe sekcje karaibskie „Karaibskie głosy” (dokument, fabuła), realizowane w partnerstwie z Hairouna Film Festival (Saint Vincent).

Głównym punktem programu jest konkurs na najlepszy kobiecy krótki metraż „Let's Start the Revolution”, który po raz pierwszy ma charakter międzynarodowy. Spośród 2208 zgłoszeń z ponad stu krajów organizatorki wybrały 50 pozycji, które oceni publiczność festiwalu. To filmy m.in. z Polski, Panamy, Brazylii, Francji, Iranu, USA, a nawet Japonii czy Nigerii. Będą one prezentowane codziennie od środy do niedzieli.

Film otwarcia tegorocznego przeglądu to pełnometrażowy debiut reżyserski Filippo Meneghettiego „My dwie”, prezentowany m.in. na Festiwalu Filmowym w Toronto, opowieść o miłości i seksualności, wymykająca się schematom dot. wieku i orientacji seksualnej.

W czwartek zobaczymy m.in. premierę polską „Wypierdalać” -dokument niezwykle aktualny, bo pokazujący determinację kobiet i obraz strajków na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego w Korei. Po projekcji odbędzie się spotkanie o problemach współczesnych kobiet z Aborcyjnym Dream Teamem, transmitowane na profilu Fundacji Camera Femina.

Wśród 11 długich metraży zobaczymy aż 4 polskie premiery, m.in. najnowszą niemiecką produkcję „Siostry w ogniu” Daphne Charizani. Ciekawie zapowiada się również "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache" Pameli B. Green. Jest to dokument o Alice Huy-Blanch, pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy. Realizacja tego obrazu zajęła podobno ok. 8 lat. To nie koniec niespodzianek, bo w programie festiwalu znajdziemy także nagrodzoną na MFF w Berlinie „Nadzieję” Marii Sødahl, norweski dramat o dojrzałej miłości w okolicznościach zagrożenia śmiercią, w którym w jedną z głównych ról wciela się Stellan Skarsgård czy mniej znaną „Simple Woman”, fabularny debiut Chiary Malta z doskonałą kreacją aktorską Eliny Löwensohn.

W ramach „Karaibskich głosów” zobaczymy krótkie fabuły i dokumenty o kobietach z innych części świata, mających przeróżne doświadczenia, światopoglądy czy wyznania.

- W tym roku prezentujemy filmy koncentrujące się na wybranych wyspach (Barbados, Jamajka, Trynidad i Tobago oraz Saint Vincent i Grenadyny), na postaciach kobiet, w tym na relacjach z ciałem i lokalną społecznością. Wszystkie filmy są polskimi premierami – zapowiadają organizatorki.

M.in. w „She Paradise” debiucie trynidadzkiej filmoznawczyni Mayi Cozier będziemy mogli przyjrzeć się życiu młodych tancerek z kręgu muzyki soca, a w „Short Drop” udać się w jednodniową podróż, od zmierzchu do świtu, taksówką po ruchliwych ulicach Port of Spain na wyspie Trynidad.

Na tegorocznym Demakijażu nie zabranie spotkań online, ważnych i ciekawych dyskusji na tematy trudne i niezwykle aktualne m.in. o aborcji, niebinarności i transpłciowości, przemocy, ciałopozytywności czy roli kultury w walce o emancypację.
W niedzielę bezpośrednio po filmie „Mamo, mamo, mamo” w reż. Sol Berruezo Pichon-Riviére odbędzie się warsztat dla nastolatek pt. „Rozmowa o dorastaniu”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Filmy mają dostępność czasową zgodnie z harmonogramem projekcji.
Szczegółowy program na stronie: https://tinyurl.com/y5dwvwnw i https://www.outfilm.pl/list/demakijaz-festiwal-kina-kobiet.

Dodatkowo wszystkie spotkania festiwalowe transmitowane będą na profilu Fundacji Camera Femina: https://www.facebook.com/CameraFemina.

Na PJM spotkania tłumaczyć będzie Magdalena Gach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski