Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słaba kondycja lubelskich uczniów: Nie mają siły wejść na IV piętro

Gabriela Bogaczyk
Michał Gaciarz/archiwum
Ponad 1,6 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjalnych z Lublina wzięło udział w badaniach przesiewowych. 23 proc. ma nadwagę i otyłość.

- Wyniki badań są alarmujące. Aż 16,4 proc. młodzieży znajduje się w grupie ryzyka cukrzycy typu 2 - informuje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Fundacja Medicover zaprezentowała we wtorek wyniki swoich badań. Od jesieni w badaniach przesiewowych wzięło udział 1652 uczniów klas pierwszych z 31 lubelskich gimnazjów. To aż 63 procent badanej populacji.

Okazuje się, że prawie 23 proc. przebadanych nastolatków ma nadwagę i otyłość. Z kolei 17 proc. zmaga się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Natomiast 80 proc. ma nieprawidłową postawę ciała.

To jednak nie wszystko. Ponad 68 proc. młodzieży ma słabą wydolność fizyczną, a sześć procent z nich nie potrafi wejść na czwarte piętro.

- To najwyższy wskaźnik w miastach objętych programem, podobnie jak wskaźnik nadwagi i otyłości - powiedziała Kamila Szarejko, kierownik programu PoZdro! Fundacji Medicover.

Dlatego aż 278 uczniów z Lublina zakwalifikowało się do Zintegrowanej Opieki Indywidualnej. Dzięki temu przez kolejne dwa lata będą mogli skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz trenera.

- Problem nadwagi i otyłości u młodzieży jest realny. Należy pamiętać, że jeżeli dziecko jest w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych dzisiaj, za kilka lat może być już chore. Dlatego powinniśmy działać już teraz - dodaje Lipińska.

Cukrzyca. Czy to już epidemia?
Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że do 2035 roku liczba chorych na cukrzycę wzrośnie do 592 mln osób. 90 proc. wszystkich tych przypadków to cukrzyca typu 2, której można uniknąć.

Lekarze nazywają już występowanie cukrzycy na świecie epidemią.

- W poradniach widać coraz młodszych pacjentów. Kiedyś uznawano, że cukrzyca jest chorobą wieku średniego. Teraz ta granica znacznie się obniżyła - mówi prof. Grzegorz Dzida, wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii.

Specjalista zaznacza, że cukrzyca może skrócić życie nawet o 10 lat.

- 2/3 chorych na cukrzycę umiera na choroby sercowe. Pamiętajmy, że cukrzyca powoduje wiele niebezpiecznych konsekwencji, chociażby zwiększa ryzyko zawału czy udaru - podkreśla prof. Dzida.

Najlepszą bronią w walce z chorobą jest aktywność fizyczna. Dlatego jak najwcześniej należy wprowadzić aktywny tryb życia.

- Zdobycze cywilizacyjne i siedzący tryb życia tylko przyspieszają ryzyko rozwijania się chorób - dodaje konsultant wojewódzki.

Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)
Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)
Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)
Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)
W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski