Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkodzisz środowisku? Uważaj! Eko-Patrol czuwa

Gabriela Bogaczyk
Anna Kurkiewicz
Czym zajmuje się Eko-Patrol w Lublinie? Postanowiliśmy sprawdzić i potowarzyszyć strażnikom przy pracy. Wyruszamy we wtorek o godz. 11 spod siedziby Straży Miejskiej przy ul. Podwale. Siadamy do specjalistycznego wozu o wartości prawie 160 tys. złotych, w którym znajdują się m.in.: miernik poziomu hałasu, sprzęt do analizy dymu, dzięki któremu można stwierdzić, czy w piecach nie są spalane niedozwolone substancje, urządzenie do analizy wody oraz kamera.

Towarzyszymy w pracy dwóm strażnikom miejskim: st.insp. Zbigniewowi Naporze i spec. Romanowi Daniewskiemu. Najpierw jedziemy nad Zalew Zemborzycki. Zatrzymujemy się przy mostku na Janowskiej, by zbadać zawartość tlenu w wodzie. We wtorek o godz. 11.20 wynosi 10,76 mg/L, natlenienie wody 86 proc., a temperatura 5,3 stopnia Celsjusza.

Lubelski Eko-Patrol w akcji

Eko-Patrol w Lublinie. Tak strażnicy miejscy dbają o środowi...

- To bardzo dobry wynik. Jeśli tlen spada poniżej 5 proc., to wtedy jest to już dla nas stan alarmujący. W takiej sytuacji przekażemy informacje do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z naszych obserwacji wynika, że najmniejsze natlenienie wody występuje w rzece Czerniejówce - opowiada strażnik Daniewski.

Teraz jedziemy w jedno z miejsc występowania dzikich wysypisk śmieci. Znajdują się one w różnych punktach na terenie miasta, m.in. przy ul. Przeskok, Zawilcowej, Ciepłej, Poligonowej. Na pierwszy ogień idzie ul. Przeskok. - Jak widać, dzisiaj jest tu czysto. Niedawno dotarliśmy do osoby, która podrzuciła odpady. Okazało się, że jedna z firm wykonujących prace porządkowe na terenie miasta, pozbywała się w tym miejscu nielegalnie liści i gałęzi - opowiada strażnik Napora.

Eko-Patrol namierzył także osoby, które podrzucały śmieci w okolice ul. Ciepłej. Sprawcy wpadli z powodu dedykacji na książce, którą porzucili wraz z innymi odpadkami.

- Zakładamy rękawiczki i szukamy jakichś śladów rachunków, dokumentów, pism. Kiedyś znaleźliśmy wydruk USG ciężarnej kobiety. Była w ogromnym szoku, kiedy zapukaliśmy do jej drzwi, akurat miała remont w mieszkaniu. Mówiła, że szukała wszędzie tego wydruku, bo był potrzebny w szpitalu przy porodzie - mówią funkcjonariusze.

Strażnicy żartują, że czasem czują się jak detektywi z serialu kryminalnego. Po śladach docierają do sprawcy, który na ogół czuje się bezkarny. - Mina takich osób, gdy pukamy do ich drzwi, jest naprawdę bezcenna - mówi strażnik.

Jakie cechy, poza dociekliwością, są pożądane w pracy Eko-Patrolu? - Dobry węch - odpowiadają zgodnie strażnicy miejscy. I dodają: - Przydaje się szczególnie w zimie, gdy dostajemy dużo sygnałów o gęstym dymie unoszącym się z kominów. Dzięki doświadczeniu już z daleka widzimy i czujemy, czy mieszkańcy domów jednorodzinnych palą w piecu dozwolonymi materiałami.

Jedziemy dalej, na ul. Serdeczną. Ktoś zgłosił, że z domu jednorodzinnego wydobywa się czarny dym, stąd podejrzenie, że właściciel ogrzewa dom niedozwolonymi substancjami. Jesteśmy tam ze strażnikami w ciągu kilku minut. Z komina domu nie wydobywa się żaden dym, ani czarny, ani biały. Ktoś prawdopodobnie telefonem do Straży Miejskiej załatwia sąsiedzkie porachunki. - Podobne interwencje podejmujemy bardzo często. Pomimo wielokrotnych kontroli nie stwierdziliśmy spalania odpadów, a właściciel przedstawił nam dowody na zakup legalnego opału. Musimy jednak sprawdzać każde zgłoszenie - wyjaśniają strażnicy.

Eko-Patrol dba o czystość powietrza, wody, zieleni, ale też dróg w mieście. Szczególnie pod lupą są okolice placów budów. Takie newralgiczne miejsca znajdują się obecnie m.in. przy ul. Jantarowej i Zbożowej. Strażnicy sprawdzają, czy firmy budowlane stosują się do przepisów i np. nie wypuszczają ciężarówek z terenu budowy bez umycia opon. Wydaje się to błahe? - Dzięki takiemu oczyszczeniu drogi osiedlowe nie toną w błocie i piasku - wyjaśnia strażnik. Daniewski.

Eko-Patrol, we współpracy z lubelskim Schroniskiem dla Zwierząt, zajmuje się również bezdomnymi zwierzętami. Od początku tego roku udało się im przekazać do schroniska dwadzieścia psów, które błąkały się na terenie miasta.

- Z reguły są wyczerpane, głodne i wystraszone. Przekazując je do schroniska, pomagamy im. Wie pani, jak je łapiemy? Uwielbiają parówki. Kusimy je serdelkami i suchą karmą, które mamy w samochodzie. Wtedy bez problemu możemy je przekazać do weterynarza czy schroniska - mówią strażnicy.

Eko-Patrol jest także wyspecjalizowany w pomocy dzikiej zwierzynie.

W ciągu dwóch lat działalności zdarzyło się wiele interwencji z udziałem zajęcy, jeży czy lisów. Czasem dostają zgłoszenie o martwym dziku lub sarnie, która ugrzęzła w rowie melioracyjnym lub zaplątała się w siatce. Raz nawet ktoś zadzwonił, bo zauważył w mieście... węża. Lubelscy strażnicy miejscy przekazali go lubelskiemu egzotarium. - Ludzie dzwonią do nas, jeśli widzą zwierzę w niebezpieczeństwie. My staramy się razem z odpowiednimi służbami je uratować - mówi st. insp. Napora.

Szczęśliwie udało nam się wrócić z patrolu bez żadnego wypisanego mandatu.- To był bardzo spokojny dzień. Zauważamy, że mieszkańcy Lublina przywiązują coraz większą uwagę do kwestii ekologii w mieście. W razie potrzeby, służymy pomocą - zapewniają strażnicy Eko-Patrolu.

Eko-Patrol działa od lutego 2014 roku w Straży Miejskiej w Lublinie. Jest jednym z kilku działających w Polsce, poza Warszawą, Toruniem czy Wałbrzychem. Strażnicy z Eko-Patrolu zajmują się wykrywaniem zagrożeń związanych z ochroną środowiska oraz kontrolą czystości i porządku na terenie miasta.

Straż Miejska apeluje do osób, które widzą osobę, która łamie zasady ochrony środowiska na terenie miasta, o jak najszybszy kontakt z dyżurnym Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986.

Mistrzostwa Fryzjerstwa w Lublinie: Grzebienie poszły w ruch
Pochodzą z naszego regionu, zna ich cała Polska. Sprawdź, co wiesz na ich temat (TEST)
Człowiek Roku 2015. Ks. Kralka zwyciężył w naszym plebiscycie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA), cz. III
Stroiki na Wielkanoc. Jak ozdobić dom na święta? Jak zrobić pisanki? (POMYSŁY, ZDJĘCIA, WIDEO)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski