MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy języki wykształconego człowieka

Jan Pleszczyński
Ktokolwiek obudzony w środku nocy i zapytany o datę bitwy pod Grunwaldem bez wahania odpowie: 15 lipca 1410 r. Czyli dziś mamy kolejną rocznicę. Ale gdyby zapytać, która to rocznica - o, to już pewnie byłyby problemy. Kilka sekund zajęłoby liczenie, a i tak idę o zakład, że wielu by się pomyliło. I to nie dlatego, że jeszcze na dobre się nie obudzili albo nie wiedzą, który mamy rok, ale dlatego, że cokolwiek ma związek z matematyką jest ponoć z definicji trudne i niedostępne dla zwykłego człowieka.

Nie wiedzieć, jak miał na imię Mickiewicz, to obciach. Nie wiedzieć, co to pierwiastek albo logarytm żadnym obciachem nie jest. Przynajmniej dzisiaj w Polsce, bo jak jest gdzie indziej, nie wiem. Z tym obciachem i brakiem obciachu to nie ja wymyśliłem. Tak wypowiadała się w radiu kompetentna osoba i myślę, że ma rację. I może dlatego na maturze ludzie mają po 80-90 procent możliwych punktów z języka polskiego i angielskiego, a 40 z matematyki.

A nie od dziś przecież wiadomo, że wykształcony człowiek zna trzy języki. Nie chodzi o trzy języki obce. Chodzi o język obcy, język ojczysty i matematykę, która jest językiem przyrody. I nie ma się co oszukiwać: Ktoś, kto jej nie zna na maturalnym poziomie - i tak niewygórowanym w stosunku do tego sprzed lat - sam się pozbawia możliwości rozumienia ważnego fragmentu świata. Oczywiście, można z tym żyć i to żyć bardzo dobrze, można nawet zostać europosłem albo profesorem wyższej uczelni (choć raczej nie z nauk ścisłych i przyrodniczych), ale fakt pozostaje faktem: Wielki i ciekawy fragment rzeczywistości jest wtedy dla nas zupełnie niedostępny.

Dziś panuje mało atrakcyjna dla mnie moda, żeby być specjalistą w wąskiej dziedzinie. Zapomina się, że uniwersytety to nie zawodówka. I że student kierunku humanistycznego powinien jednak wiedzieć, że Tunezja nie znajduje się w Azji (naprawdę sobie tego nie wymyśliłem), a matematyk odróżniać Miłosza od Herberta.

Dziś młodzi ludzie chwalą się w CV, że znają pięć języków obcych. Problem w tym, żeby mieli w nich jeszcze coś do powiedzenia. Na przykład, co to jest pierwiastek.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski