Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Rektorów 2020: komisja wyborcza UMCS unieważnia wybory elektorów

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
- Regulacje prawne są nie do końca jasne – tłumaczy decyzję dr Wojciech Mojski, przewodniczący uczelnianej komisji wyborczej. Unieważnienie wyborów dotyczy tylko wydziału humanistycznego

Wybory do Kolegium Elektorów w grupie nauczycieli akademickich z tytułem naukowym profesora i stopniem naukowym doktora habilitowanego na Wydziale Humanistycznym przeprowadzone były w sposób nieprawidłowy - orzekła komisja uczelniana.

Terminem wyznaczonym przez przewodniczącego Wydziałowej Komisji Wyborczej Wydziału Humanistycznego na zgłaszanie kandydatów na elektorów były dni 24-27 lutego 2020. Kilka dni później odbyło się zebranie wyborcze, na którym nie można już było zgłaszać kandydatów. To wzbudziło zastrzeżenia członków komisji uczelnianej. Mieli oni obiekcję co do przyjętego trybu wyznaczania kandydatów i braku możliwości zrobienia tego podczas trwającego zebrania.

Zgodnie z uchwałą z dnia 9 marca 2020 Uczelniana Komisja Wyborcza stwierdziła nieważność wyborów elektorów przez WKW WH. Co będzie dalej? – Wydziałowa komisja będzie dalej prowadziła wybory. W ich kompetencji jest też wyznaczenie nowych terminów – tłumaczył Wojciech Mojski.

Wybory na UMCS

Dotychczas poznaliśmy dwa nazwiska osób ubiegających się o stanowisko rektora uniwersytetu. Są to: prof. Radosław Dobrowolski oraz prof. Robert Litwiński. Listy poparcia dla obu kandydatów można podpisywać do 22 kwietnia. Na stronie uczelni dostępne są programy wyborcze obu kandydatów.

Prof. Dobrowolski obiecuje m.in. sprawne zarządzanie uczelnią, efektywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wzrost dynamiki badań naukowych i nowoczesne kształcenie. Prof Litwiński swoje założenia nazwał „3P”, czyli partnerstwo w działaniu, postęp w nauce i kształceniu oraz prestiż. W swoim liście otwartym Litwiński pisał: „Zamierzam kandydować, ponieważ uważam, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zasługuje na lidera, który będzie troszczył się nie tylko o przyszłość naszej uczelni, ale również o każdego członka naszej akademickiej społeczności”.

Możliwość zgłaszania kandydatów istnieje do 8 kwietnia. Wybory rektora i jednocześnie ostatni dzień składania podpisów to 22 kwietnia.

Nowo wybrany rektor zastąpi na stanowisku prof. Stanisława Michałowskiego, który w tym roku kończy swoją drugą, ostatnią już kadencję.

Czas na nowe

Nie tylko Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej odnotuje zmiany na najwyższym uczelnianym stanowisku. Podobnie sytuacja wygląda na wszystkich lubelskich uczelniach publicznych.

Politechnika Lubelska swojego rektora wybierze 7 kwietnia. Zastąpi on prof. Piotra Kacejko. 21 kwietnia wybory będą miały miejsce na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie w chwili obecnej rektorem jest prof. Andrzej Drop. Swojego zastępcę prof. Zbigniew Litwińczuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego pozna 7 maja. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wybory odbędą się w maju i wtedy też poznamy następcę ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski