Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z uliczek Starego Miasta znikną szpecące śmietniki

Gabriela Bogaczyk
Marek Poznański, menedżer Śródmieścia, opowiada o pomysłach na poprawę estetyki w sercu Lublina.

Pana też rażą szpecące śmietniki na Starym Mieście?

Przyznaję, że wygląda to mało estetycznie. Jest to problem, który trzeba rozwiązać. Myślę, że dobrym pomysłem są pojemniki podziemne z wrzutniami na karty dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Tak jest np. w Toruniu i Szczecinku, wkrótce w Zamościu. Mają formę takich małych grzybków, które wystają ponad powierzchnię ziemi.

Cały kubeł, który mieści setki kilogramów znajduje się pod ziemią, a sama wrzutnia jest troszkę większa niż wolnostojący śmietnik.

Marek Poznański, menedżer Śródmieścia w Lublinie
Marek Poznański, menedżer Śródmieścia w Lublinie Łukasz Kaczanowski

Czy to możliwe, że staną również w Lublinie?

Właśnie nad takim rozwiązaniem pracujemy dla naszego Starego Miasta. Przeprowadziłem już rozmowy z prezydentem i radą dzielnicy. Również miejski konserwator zabytków wyraził wolę realizacji tego pomysłu.

Zastanawiamy się nad możliwymi lokalizacjami. Planujemy od 4 do 6 takich zbiorczych miejsc, które zostaną poddane konsultacjom.

Problemem jest jednak to, co znajduje się pod kostką brukową czyli piwnice, zabytki archeologiczne. Trzeba też wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy.

Ile kosztują takie pojemniki?

Koszt jednej wrzutni na jedną frakcję to z montażem od 35 do 45 tys. złotych. Potrzebny jest zestaw na pięć frakcji. Mnożąc to razy kilka lokalizacji wychodzi, że całość będzie kosztować ok. 1 mln zł.

W tym roku na pewno zechcę przeprowadzić konsultacje z radą dzielnicy, mieszkańcami i przedsiębiorcami w sprawie podziemnych śmietników. Także jeszcze trochę trzeba będzie poczekać.

Co przez ten czas będzie się działo z nieestetycznymi kontenerami?

Część z nich udaje się chować na dziedzińcach kamienic, ale niektóre adresy nie mają podwórka czy dziedzińca i tam śmietniki lądują na uliczkach Starego Miasta.

Będę jeszcze rozmawiać z zarządcami kamienic i odbiorcami, aby te duże pojemniki zastąpić mniejszymi. Wtedy można by je schować do wewnątrz kamienic i zwiększyć intensywność odbioru śmieci. Mam nadzieję, że to wszystko niedługo się zmieni.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski