Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za tydzień oficjalne otwarcie Dworca Lublina. Pasażerów komunikacji miejskiej czeka rewolucja

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Zmiana tras autobusów, likwidacja punktu sprzedaży biletów przy ul. Zielonej to początek rewolucji w komunikacji miejskiej w związku z uruchomieniem od 12 stycznia Dworca Lublin.

Jeszcze tylko dzisiaj będziemy mogli wyrobić Lubelską Kartę Miejską albo doładować bilet okresowy w punkcie sprzedaży biletów Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie przy ul. Zielonej. Powód? Placówka zmienią swoją lokalizację i od 12 stycznia zacznie działać w budynku autobusowego Dworca Lublin. To efekt zbliżających się do końca prac adaptacyjnych w tym obiekcie.

Oznacza to, że do tego czasu interesanci sprawę będą mogli załatwić tylko w punkcie sprzedaży biletów ZTM przy ul. Nałęczowskiej. W poniedziałek będzie on jednak nieczynny. Pracownicy ZTM odbiorą wtedy wolne za Święto Trzech Króli, które przypada w tym roku w sobotę.

Decyzję o likwidacji punktu przy ul. Zielonej krytycznie ocenia pani Anna, nasza Czytelniczka.

- Śródmieście było doskonałym miejscem dla takiej placówki. Znajduje się w pobliżu chociażby III LO im. Unii Lubelskiej. Jego uczniowie mieli do niego tak naprawdę kilka kroków i mogli tam wykupić sobie bilet miesięczny albo założyć LKM. To była też dobra opcja dla osób, które nie odnajdują się w technologii i nie radzą sobie z zakupem okresowych przejazdówek przez biletomaty, a także dla tych, którzy pracują w centrum - wskazuje.

Jak tłumaczy Monika Fisz z ZTM, lokal przy ul. Zielonej był wynajmowany. Dzięki umieszczeniu punktu sprzedaży w budynku dworca, którego administratorem jest ZTM, wyeliminowany został koszt wynajmu powierzchni.

- Zmiana lokalizacji Punktu Sprzedaży Biletów z obecnej lokalizacji do nowej, w obiekcie Dworca Lublin przy ul. Dworcowej 2 jest naturalnym procesem, który ma na celu zapewnić pasażerom bezpośredni dostęp do naszych usług w tym miejscu.

I dodaje:

- Inwestycja Dworca Lublin jest przedsięwzięciem integrującym różnego rodzaju formy transportu zbiorowego. Stanie się on naturalnym centrum przesiadkowym Lublina i nowym „środkiem ciężkości” miasta. Nie bez znaczenia pozostaje wysoki standard obsługi pasażerów (nowoczesny obiekt wraz ze wszelkimi udogodnieniami), w tym wszelkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością - wyjaśnia Fisz.

Dworzec Lublin swoją działalność oficjalnie zainauguruje w piątek (12 stycznia). Wtedy odjadą z niego pierwsze autobusy pokonujące trasy międzymiastowe. Cztery dni wcześniej zostanie on udostępniony dla pojazdów komunikacji miejskiej. Do jego obsługi skierowanych zostanie wówczas pięć kolejnych linii: 5, 22, 24, 52 i 74. To pierwszy etap wprowadzania w życie nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej.

Za tydzień oficjalne otwarcie Dworca Lublina. Pasażerów komunikacji miejskiej czeka rewolucja
www.ztm.lublin.eu/screenshot

Od 8 stycznia swoją trasę zmienią kursujące do Dworca Lublin linie nr 1, 13, 30, 34, 45, 154, 161 i linia nocna N3.

Za tydzień oficjalne otwarcie Dworca Lublina. Pasażerów komunikacji miejskiej czeka rewolucja
ztm.lublin.eu/screenshot

Od poniedziałku przystanki przy dworcu będą nosić nazwę Dworzec Lublin, a nie Dworzec PKP, jak obecnie. Będzie ich trzy.

Za tydzień oficjalne otwarcie Dworca Lublina. Pasażerów komunikacji miejskiej czeka rewolucja
ZTM w Lublinie

Na przystanku Dworzec Lublin 53 wysiadać będą mogli z kolei pasażerowie linii nr 5, 22, 24, 30, 34, 52, 74.

To nie koniec zmian.

- Autobusy linii 5, 22 i 52 będą zatrzymywać się na przystanku Brama Krakowska 01, a nie na przystanku Brama Krakowska 03 jak dotychczas - podaje Monika Fisz.

Na 13 i 14 stycznia w godz. 12-18 przewidziano natomiast dni otwarte dla mieszkańców. W programie m.in. przejazdy zabytkowymi autobusami, gra miejska, występy sztukmistrzów i koncert. Chętni będą mogli posilić się w food truckach oraz wypić ciepłe napoje. Hostessy rozdadzą gościom pierniki, cukierki i balony. Zainteresowanych po budynku dworca oprowadzą natomiast przewodnicy.

Budowa Dworca Lublin - wraz z infrastrukturą drogową wokół niego - pochłonęła 340 mln zł, z czego 194 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski