Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KWW Lublin Przyszłość i Tradycja zaprezentował kandydatów do Rady Miasta Lublin [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
- Podniesiemy poziom bezpieczeństwa i dostępności miejsc schronienia oraz ukrycia - zapowiadają kandydaci komitetu Lublin Przyszłość i Tradycja, którzy zamierzają ubiegać się o mandaty radnych miejskich. Ale w jaki sposób chcą to uczynić zdradzić nie chcą.
- Podniesiemy poziom bezpieczeństwa i dostępności miejsc schronienia oraz ukrycia - zapowiadają kandydaci komitetu Lublin Przyszłość i Tradycja, którzy zamierzają ubiegać się o mandaty radnych miejskich. Ale w jaki sposób chcą to uczynić zdradzić nie chcą. Małgorzata Genca
- Podniesiemy poziom bezpieczeństwa i dostępności miejsc schronienia oraz ukrycia - zapowiadają kandydaci komitetu Lublin Przyszłość i Tradycja, którzy zamierzają ubiegać się o mandaty radnych miejskich. Ale w jaki sposób chcą to uczynić zdradzić nie chcą.

Komitet Lublin Przyszłość i Tradycja zaprezentował swoich kandydatów do Rady Miasta Lublin. Jak tłumaczy rzecznik KWW LPiT, Paweł Górnik, to komitet "oddolny, społeczny i centroprawicowy". W jego skład wchodzą m.in. społecznicy, ludzie nauki i przedsiębiorcy.

W okręgu nr 1 z pierwszej pozycji wystartuje Ryszard Zajączkowski, literaturoznawca, wykładowca KUL, w przeszłości związany z Konfederacją Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

Jak już wcześniej pisaliśmy, Zajączkowski z ramienia KWW LPiT, będzie starał się o fotel prezydenta Lublina.

W okręgu nr 2 listę otworzy Mieczysław Konarski, przedsiębiorca, który w jesiennych wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora, uzyskując 6695 głosów. Liderem listy w okręgu nr 3 został Grzegorz Robak, w okręgu nr 4 Jacek Jabłoński, w piątym Paweł Górnik, a w szóstym Jerzy Przerwa.

W opinii Zajączkowskiego w Lublinie brakuje schronów.

- Jest źle. Dobrze, że żyjemy w czasach pokoju. W przypadku zagrożenia wojennego mieszkańcy znaleźliby się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Dla 95 proc. z nich nie byłoby miejsca w schronach, ani miejscach schronienia. Byliby zdani tylko na siebie - uważa Ryszard Zajączkowski, powołując się na statystyki oparte na datowanej na 1 maja 2023 r. ewidencji budowli ochronnych i ewidencji ukryć do doraźnego przygotowania dostępnej na stronie internetowej lubelskiego ratusza i aplikacji "Schrony" przygotowanej przez straż pożarną.

I dodaje:

- Są przewidziane miejsca schronienia na wypadek krótkotrwałych kataklizmów pogodowych, ale te miejsca wymagają jeszcze przystosowania do lepszych warunków.

Jak deklaruje Paweł Górnik, w ciągu 90 dni od uzyskania większości w radzie miasta KWW LPiT podniesie poziom bezpieczeństwa i dostępności miejsc schronienia oraz ukrycia.

- Mamy przygotowane plany i rozwiązania w tej kwestii - podkreśla rzecznik KWW LPiT.

Ale ich założeń na spotkaniu z dziennikarzami przedstawić nie chciał.

- Szczegóły przekażemy na kolejnej konferencji. Nie chcemy wytwarzać atmosfery, w której odbiorcy mediów, nie będą spać w nocy, dlatego, że miasto nie jest w ogóle przygotowane na takie sytuacje - odpowiada Andrzej Filipowicz, lider Lubelskiego Alarmu Smogowego i jednocześnie "dwójka" KWW LPiT w okręgu nr 4 .

W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Paweł Górnik.

- Zachęcamy do zadawania pytań drogą mailową.

Skorzystaliśmy więc z tej ścieżki.

- Merytorycznie wolelibyśmy, by o planach odbudowy bezpieczeństwa, zdrowia i życie mieszkańców Lublina i gości wypowiedział się obecny prezydent Lublina, wojewoda lubelski i marszałek województwa, bo w regionie wcale nie jest lepiej, co pokazuje specjalna aplikacja PSP - tłumaczy Górnik.

Zapytaliśmy też dlaczego KWW LPiT nie chce zdradzać swoich szczegółowych planów.

- Wiele punktów programowych będziemy omawiać szeroko, prezentując zarówno stan obecny, jak i nasze rozwiązania, będziemy też odpowiadać na pytania dziennikarzy. Nie widzimy jednak potrzeby/możliwości prezentowania wszystkich rozwiązań przy każdym temacie - wyjaśnia Górnik.

I dodaje:

- Pomysłów mamy wiele, ale nie chcemy, aby zostały zawłaszczone przez obecnych włodarzy Miasta Lublin lub też wykorzystanych w sposób odwrotny do zamierzonego, a takie sytuacje miały już miejsce.

Wśród nich wymienia m.in. wniosek do prezydenta Żuka o likwidację dwóch buspasów na rondzie Kowcza, czyli skrzyżowania u zbiegu ul. Jana Pawła II i Armii Krajowej.

- Został najpierw odrzucony i skrytykowany, a następnie ten pomysł został wdrożony w życie , ale jako pomysł własny, a nie mieszkańców - stwierdza.

Buspasy funkcjonowały w tej lokalizacji od 2013 do 2021 r.

- Spiętrzenie ruchu na dojeździe do skrzyżowania w godzinach szczytu komunikacyjnego jest na tyle duże, że wskazane jest zastosowanie kompromisu i przekształcenie buspasów w wydzielone pasy ruchu dla skręcających w prawo – informowała w lipcu 2021 r. Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

O takie rozwiązanie kierowcy dopominali się przez kilka lat. Dlaczego magistrat zdecydował się je wprowadzić dopiero w lipcu 2021 r.? Chodziło o pieniądze. A precyzyjniej o wsparcie z funduszy Unii Europejskiej, z którego skorzystało miasto przy finansowaniu przebudowy skrzyżowania. Roboty kosztowały 6,8 mln zł. Celem inwestycji była właśnie budowa buspasów. Gdyby zostały zlikwidowane przed upływem „terminu trwałości projektu”, to miasto musiałoby oddać całe dofinansowanie z UE.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW KWW LUBLIN PRZYSZŁOŚĆ I TRADYCJA DO RADY MIASTA LUBLIN

Okręg nr 1 (Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Za Cukrownią)

1. Ryszard Zajączkowski

2. Andrzej Bojanek

3. Dorota Dutkiewicz

4. Konrad Domański

5. Jolanta Sip

6. Anna Samojłowicz

7. Andrzej Filus

Okręg nr 2 (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny)

1. Mieczysław Konarski

2. Anna Zajączkowska

3. Mariola Gałecka

4. Małgorzata Grudzień

5. Piotr Knap

6. Anita Kęsicka-Smyk

7. Andrzej Michniewicz

Okręg nr 3 (Czuby Północne i Południowe, Węglin Południowy)

1. Grzegorz Robak

2. Robert Oleniacz

3. Beata Żywicka-Grochal

4. Katarzyna Spuz

5. Lidia Wądołowska

6. Paweł Maksym

7. Monika Partycka

Okręg nr 4 (Czechów, Sławin)

1. Jacek Jabłoński

2. Andrzej Filipowicz

3. Barbara Mazurek

4. Henryk Koper

5. Alicja Sieg

6. Anna Wargol

7. Marzena Parys –Sosińska

Okręg nr 5 (Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary)

1. Paweł Górnik

2. Grzegorz Bieliński

3. Diana Snuzik

4. Kamil Truskowski

5. Agnieszka Młynarska

6. Piotr Samojłowicz

7. Edyta Snarska

Okręg nr 6 (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce)

1. Jerzy Przerwa

2. Elżbieta Michalska

3. Magdalena Zawadzka

4. Adam Podkowa

5. Zbigniew Pańpuch

6. Elżbieta Sternik

7. Kamil Grudzień

8. Waldemar Buczek

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski