Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekty wróciły do gry o kasę z budżetu obywatelskiego

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Malgorzata Genca /archiwum
Prawie 140 projektów wystartuje w ramach 10. edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Po analizie odwołań od oceny formalnej uwzględniono uwagi w przypadku czterech pomysłów mieszkańców. To m.in. Centrum Aktywności Sportowej Akademii Piłkarskiej Bronowice Lublin - zakup trybun dla kibiców i ławek rezerwowych oraz Inwestycje na Felinie - Park Centralny (monitoring, nasadzenia).

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkanki i mieszkańcy Lublina zgłosili łącznie 187 projektów, w tym 128 dzielnicowych i 59 ogólnomiejskich. Pozytywną ocenę formalną otrzymały 134 projekty, 49 zaś negatywną, a 4 zostały wycofane przez ich autorów.

- W trakcie oceny formalnej brano pod uwagę m.in. czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu i są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, a także czy inwestycje zaplanowane są na terenach należących do miasta - przekazała Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Po etapie oceny formalnej autorzy projektów, którzy nie zgadzali się z jej wynikami mogli wystąpić o ponowną analizę. Z tego prawa skorzystało 16 projektów, w tym 2 złożone po terminie i 1 przez nieuprawnioną osobę.

– Przeanalizowaliśmy wszystkie odwołania od ocen projektów złożone w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. To ważne, aby jak najwięcej pomysłów mieszkańców i mieszkanek znalazło się na liście do głosownia. Jednak muszą to być projekty nie budzące wątpliwości, co do możliwej realizacji w założonych kwotach oraz terminie 12 miesięcy – mówił Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

Etap oceny formalnej został już zamknięty. Odwołanie zostało uwzględnione w przypadku 4 pomysłów lublinian, w przypadku pozostałych 12 oceny zostały podtrzymane. Osoby, których projekty są dopuszczone do głosowania, a nie są usatysfakcjonowane treścią odwołań, mogą wycofać swój projekt.

Odwołania, gdzie ocena została podtrzymana i projekt będzie poddany pod głosowanie to: Tatary przyjazne mieszkańcom, Inwestycje na Felinie - Park Centralny (monitoring nasadzenia i inne). Miejsca Parkingowe na starym i nowym Felinie.

4 uwzględnione odwołania dotyczące projektów to: Rekreacyjny zakątek dla całej rodziny na Wrotkowie, Centrum Aktywności Sportowej Akademii Piłkarskiej Bronowice Lublin - zakup trybun dla kibiców i ławek rezerwowych, Modernizacja obiektów sportowych przy SP32, Zielone patio przy SP 18.

Obecnie w puli jest 137 pomysłów, jednak może się to jeszcze zmienić. Niektóre z nich mogą zostać połączone lub ich zakresy zmodyfikowane.

- Ostateczna lista projektów, które będą poddane pod głosowanie, zostanie opublikowana na stronie internetowej Miasta Lublin we wrześniu - poinformowała Joanna Stryczewska.

Głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 22 września i potrwa do 10 października 2023 r. Oddać głos może każdy, kto mieszka w Lublinie, niezależnie od wieku. Można zagłosować na dwa projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie. Nie trzeba też iść do urny, gdyż głosy można przesłać drogą elektroniczną. Oczywiście istnieje tez forma papierowa.

W tej edycji w puli jest ponad 14 mln zł. Każda z 27 dzielnic ma do dyspozycji 400 tys. zł. Jest jeden warunek. Projekt musi uzyskać minimum 100 głosów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski