Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taka ładna, taka zaniedbana. Willa „Borowianka” została zabytkiem

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Willa "Borowianka" - 2022 rok.
Willa "Borowianka" - 2022 rok. WUOZ Delegatura w Zamościu.
Willi „Borowianka”, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Zwierzyńca, znalazł się w rejestrze zabytków.

- Wartością willi "Borowianka", wraz z przylegającym do willi od strony zachodniej parterowym budynkiem gospodarczym z łącznikiem, jest zachowana autentyczna forma architektoniczna oraz układ funkcjonalno–przestrzenny o czytelnej dyspozycji wnętrz (istniejące w nim przekształcenia w obrębie klatki schodowej są odwracalne) – argumentuje na swojej stronie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

I dodaje:

- Za wpisem do rejestru zabytków willi obok wartości architektonicznej, naukowego wymiaru poznawczego oraz stopnia zachowania autentyczności substancji zabytkowej przemawia również fakt, że obiekt jest usytuowany na terenie historycznego układu urbanistycznego (dawnej osady pałacowej Ordynacji Zamojskiej).

Willa „Borowianka" jest usytuowana w południowej części Zwierzyńca, przy ul. Browarnej, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wybudowano ją w miejscu tzw. „domku na górce”.

- Lokalizacja zabytku na zboczu, w ogrodzie pod lasem - zapewniała mieszkańcom widok na staw, założenie pałacowe i osadę zwierzyniecką. Budynek w obecnym kształcie powstał około 1890 r. w związku z rozbudową wzniesionej w niedalekim sąsiedztwie „Plenipotentówki”. Oba obiekty łączy też obok kompozycji bryły - również snycerski detal architektoniczny – wskazują służby ochrony zabytków.

Nazwa willi została przyjęta od nazwiska mieszkającego tu po 1905 r. szefa buchalterii ordynackiej – Hipolita Borowskiego.

- Budynek willi zachował oryginalną formę architektoniczną – w tym niezmienioną bryłę założoną na planie wydłużonego prostokąta, piętrową z dwuspadowym dachem oraz detal w postaci prostego gzymsu kordonowego i regularny układ otworów okiennych na piętrze każdej elewacji (po siedem i dwie) – podkreśla LZKZ.

W budynku zachowały się oryginalne elementy z czasów powstania obiektu. Chodzi o drewnianą stolarkę okienną, drewniana stolarka drzwiowa zewnętrzna i wewnętrzna, listwy przypodłogowe, drewniane parkiety i „białe” podłogi.

- Na szczególną uwagę zasługuje zachowana laubzegowa dekoracja (drewniane ornamenty dekoracyjne – dop. red. ) nadokienna i podokienna w elewacjach zewnętrznych - część zdemontowanych elementów jest przechowywana w willi- oraz wewnętrzne składane okiennice w parterze – dodają służby ochrony zabytków.

„Borowianka” jest zamknięta i jak informują zawieszone na niej tablice ostrzegawcze: grozi zawaleniem.

W postępowaniu administracyjnym w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków uczestniczyło Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej w Zwierzyńcu, które promuje dziedzictwo kulturowe miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski