18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego - promocja książki (ZDJĘCIA)

Marcin Jaszak
Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego - promocja książki
Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego - promocja książki
"Rzadko się zdarza, żeby mąż żonę skarżył przed władzą, chyba tylko wtedy, gdy żona usiłowała go otruć. W zwykłych przypadkach udaje się mąż najpierw do jej rodziców, niekiedy księdza, nigdy zaś do dziedzica..." - To fragment książki pod tytułem "Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego" wg Józefa Nakoniecznego. W książce znajdują zapisy dotyczące obyczajowości ludu okolic Garbowa z początków XX wieku.

Lokalna Grupa Działania "Kraina wokół Lublina" Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej zorganizowała w sobotę promocję książki, która została opracowana na podstawie pracy Józefa Nakoniecznego, chłopa z urodzenia, pasjonata i działacza ruchu społecznego i niepodległościowego z przełomu XIX i XX wieku.

Dokument, jaki stworzył Nakonieczny, skalda się z 686 punktów dotyczących między innymi gospodarki, handlu, życia rodzinnego czy poglądów miejscowej ludności w tamtych czasach. Znajdują się tu również obserwacje Nakoniecznego na temat stosowania prawa cywilnego, kościelnego i zwyczajowego, a także informacje o stanie posiadanie ówczesnych mieszkańców. W promocji książki uczestniczył prawnuk oraz prawnuczka Józefa Nakoniecznego.

Dzięki książce możemy dowiedzieć również się co może zrobić złodziej aby nie szczekał na niego nasz pies. Wystarczy: "... kawałek chleba nosić pod lewą pachą przez dziewięć dni, aż przejdzie potem i dać go psu do zjedzenia..." Warto też przeczytać jak sprawić żeby zamki same się otwierały.

Sobotnia promocja książki połączona była z przedstawieniem działalności towarzystw regionalnych z terenu LGD 'Kraina wokół Lublina". Regionalną imprezę uświetniła inscenizacja obrzędowa "Wessele Mai i Jantka", która zakończyła się poczęstunkiem weselnym typowym dla początku XX wieku.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski