Menu Region

Pasażerowie PKS Wschód znowu pojadą z Lublina do Żółkiewki

Pasażerowie PKS Wschód znowu pojadą z Lublina do Żółkiewki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

DUN

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Pasażerowie PKS Wschód znowu pojadą z Lublina do Żółkiewki

(© Jacek Babicz)

Lubelski oddział PKS Wschód ponownie uruchomił w piątek kursy do Żółkiewki. Mimo problemów Urząd Marszałkowski wydał zezwolenie na przewozy na tej trasie. Zawieszone pozostają połączenia do Zakopanego i Krynicy - Zdroju.
O problemach podległego samorządowi przewoźnika pisaliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia. Lubelski oddział PKS Wschód zawiesił wtedy m.in. połączenia Lublin - Żółkiewka. Wszystko dlatego, że wygasły pozwolenia na przewozy, a Urząd Marszałkowski nie mógł wydać nowych. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi transportu, żeby wydać zezwolenie, urzędnicy marszałka muszą mieć uchwały wszystkich gmin i powiatów, przez które przebiega dana linia, dotyczące zasad korzystania z przystanków. A wiele samorządów wciąż ich nie podjęło.

Mimo to PKS Wschód dostał pozwolenie na obsługę linii do Żółkiewki. Ztym, że z rozkładu znikną przystanki, co do których nie ma wymaganych uchwał albo też brakuje porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie opłat za korzystanie z przystanków (chodzi o Krępiec Kol., Kazimierzówkę, Wierzchowiska I, Wierzchowiska II, Janówek II, Janówek I oraz Majdan Policki).
- Rozkład jazdy się nie zmieni. Autobusy z Lublina (Dworzec Główny, Al. Tysiąclecia 6) będą wyjeżdżały o godzinie 6:35, 8:00, 11:25, 15:10 i 17:25, a z Żółkiewki (przystanek na Placu Dworcowym) o godzinie 4:15, 5:10, 8:30, 9:50, 13:25 i 16:45 - poinformował Józef Penar, dyrektor oddziału PKS Wschód w Lublinie.

PKS Wschód zawiesił w ub. tygodniu także połączenia do Krynicy-Zdroju (o godz. 7.50) i Zakopanego (godz. 8.25). Zdaniem urzędników w ich przypadku nie da się zastosować rozwiązania z Żółkiewki. - Ponieważ na tych liniach nie mamy zatwierdzonych uchwałami przystanków końcowych - tłumaczył kilka dni temu Michał Zdun, dyrektor departamentu polityki transportowej Urzędu Marszałkowskiego.

- Także te połączenia powrócą - zapewnia jednak Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa. W czwartek marszałek Krzysztof Hetman zaapelował do "spóźnialskich" samorządów o uregulowanie uchwałami kwestii przystanków. Zwrócił się też do ministra transportu proponując zmiany w rozporządzeniu, które doraźnie zlikwidowałyby problemy przy wydawaniu zezwoleń na przewozy.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się za darmo: www.kurierlubelski.pl/pianoW związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.